kaheksas hooaeg 2021/2022


Paabu ja Reigo12. mail 2022 lõpetas Must Kast oma kaheksanda hooaja. Viimaseks etenduseks jäi seekord Ingomar Vihmari “Kolm õde” Tallinnas Vabal Laval. Aplausi ajal andsime üle ka meie iga-aastase preemia: parima publikuliikme tiitli võitsid sel kevadel Paabu ja Reigo. Autasuga kaasneb igavene tänutunne ja tasuta sissepääs kõigile Musta Kasti korraldatud etendustele. Tehke järgi! Au ja armastus!


David Vseviov / tARTu hääl3. aprillil tegime tasa “Kolme õe” esietenduse eel tekkinud võla. Genialistide Klubi saalis kõneles tasuta avalikul loengul David Vseviov, kelle ettekande pealkirjaks oli “Müstiline kubermangulinn aastal 1900”. Armastatud ajaloolane paigutas Prozorovide perekonna mured ja rõõmud aegruumilise paratamatuse konteksti. Loengu salvestas järelkuulamiseks taskuhääling tARTu hääl Jaanus Kaasiku isikus. Aitäh osalejatele ja kaasamõtlejatele!


Must Kast 8 / Foto: Gabriela Urm

27. märtsil 2022. aastal sai Must Kast 8 aastat vanaks. No mis see kaheksa muud on kui sõprade abiga püsti aidatud igavik! Selle auks pidasime üle kahe aasta taas avalikku sünnipäevapidu. 26. märtsil esinesime Genklubis igavikulisest muusikast inspireeritud eeskavaga – lisaks Kasti lauljatele sajakäeline kolmeliikmeline bänd koosseisus Mikk Kaasik, Lota-Loviisa Rohtla ja Egnar Hernits; tantsuks mängisid nii suurepärane Eller bigband kui ka armsad DJd Karl Robert Saaremäe, Illimar Vihmar ja Ingomar Vihmar. Valgusega kujundas saali fantastiline Mihkel Viinalass. Aitäh kõigile, kes panustasid sellesse suurepärasesse õhtusse! Ja Must Kast forever!


Kolm õde / Foto: Gabriela Urm

4. märtsil esietendus Genialistide Klubis Ingomar Vihmari kolmeosalise lavastuseksperimendi kolmas vaatus, Anton Tšehhovi “Kolm õde” Musta Kasti kastmes. Lava- ja kostüümikujunduse tegi Illimar Vihmar, valguskujunduse Karolin Tamm. Lavale tuli Musta Kasti trupp üle aegade suures koosseisus: Laura Niils, Birgit Landberg, Kaija M Kalvet, Liina Guerrero, Jaanika Tammaru, Kristjan Lüüs, Karl Robert Saaremäe, Karl Edgar Tammi, Rauno Polman, Kaarel Targo. Projekti juhtis Merilyn Elge ning turundust Heli Anni. Hurraa ja Moskvasse!


Kolm õde / Foto: Gabriela UrmSeoses “Kolme õe” läheneva esietendusega toimus 22. veebruaril Genialistide klubis avalik vestlusõhtu: kutsusime rääkima pereterapeudi ja hingehoidja Naatan Haameri, kellega lahkasime oma tegelaste kaudu perekonnasüsteemide hingeelu laiemalt. Vestlusõhtu kandis pealkirja “Prozorovid pereteraapias” ning selle salvestas järelkuulamiseks ka taskuhääling tARTu hääl Jaanus Kaasiku isikus. Aitäh osalejatele ja kaasamõtlejatele!


Alina / Kristian Põldma, Karl Edgar Tammi, Laura Niils / Foto: Gabriela Urm10. detsembril esietendus Genialistide Klubis visuaalpoeetiline draamalavastus raskusjõust: Elli Salo “Alina”. Soome autori näidendi tõlkis Kai Aareleid, lavastaja oli Kaija M Kalvet, kunstnik Inga Vares, valguskujundaja Karolin Tamm, liikumisjuht Jaanika Tammaru, helikunstnik Martin Rästa. Lavale astusid Laura Niils, Karl Edgar Tammi ja Kristian Põldma. On ka suur põhjus tänada projektijuhti Merilyn Elget ning turundusjuhti Birgit Landbergi, samuti proove nõustanud psühholoogi Jaan Saart ning paljusid teisi, kes lavastuse sünnile kaasa aitasid! Pikka iga!


Alina / Karl Edgar Tammi / Foto: Gabriela UrmKaheksanda hooaja sügist alustasime lisaks kavasoleva repertuaari mängimisele ka uuslavastuse “Alina” proovidega. Sellega seoses toimus 29. novembril Genialistide Klubis lavastuse teemasid avav avalik loeng, mis kandis nime “Alkoholism ja kaassõltuvus kui uskumustest punutud puur”. Kõnelesid Viljandi haigla alkoholitarvitamise häirete ravi teenistuse juhataja, psühholoog Jaan Saar ning Tartu Ülikooli filosoofia ajaloo kaasprofessor Roomet Jakapi. Suur tänu lektoritele ja aktiivsele publikule!


seitsmes hooaeg 2020/2021


Pidu katku ajal / Foto: Gabriela Urm23. juulil esietendus Eesti Maanteemuuseumis Põlvamaal must komöödia “Pidu katku ajal”. Lavastus pakkus võimalust naeru, laulu ja tantsu kaudu kestva pandeemia ja selle ühiskondlike mõjude üle järgi mõelda. Erakordselt kuumas suves valminud komöödia lavastaja oli Birgit Landberg, dramaturg Paul Piik, helilooja Siim Aimla, liikumisjuht Raho Aadla, kunstnik Kristel Maamägi, valguskunstnik Emil Kallas ning lavastaja assistent Merilyn Elge. Liiva sees lustisid Jaanika Tammaru, Laura Niils, Kaija M Kalvet, Kaarel Targo, Rauno Polman ja Johannes R. Sepping Paide Teatrist. Aitäh toetajatele!


1. juulil palusime oma suvelavastuse “Pidu katku ajal” ettevalmistuseks Genialistide Klubi saali kõnelema Ilmar Raagi (“Agressiivsusest, kohanemisest, ükskõiksusest”) ja Aro Velmeti (“Epideemiast kui dramaturgilisest sündmusest”). Suur tänu kõnelejatele, kuulajatele ja kaasamõtlejatele!  Ning samuti Magasini Tänava Suvilale, kelle festivali raames meie väike loengusari toimus.


Sada sekundit südaööni / Foto: Gabriela UrmPiirangute tõttu tähistas Must Kast oma seitsmendat sünnipäeva 27. märtsil 2021 virtuaalselt. Elustasime viimase suvelavastuse tegelased ja tantsisime veel kord olude sunnil aktuaalset Surmatantsu. Inspiratsioon tuli Edward von Lõnguselt, lavastas Kaija M Kalvet, sõnad kirjutasid Kaija M Kalvet ja Jaanika Tammaru, viisid lõi Jaanika Tammaru, seaded ja heli Kaarel Kuusk ja Kathi Koch, video filmis Silver Kaljula, valguse kujundas Oskar Harding, kostüümid Inga Vares, laulu salvestas Jeremy Macachor. Täname Mariann Tammaru, Epp Peedumäed, Margit Leplat, Pirge Sildmaad, Anu Sildnik-Kutsarit ja Alina Toptchyit. Ja aitäh kõigile kaasaelajatele meie seitsme aasta jooksul. “Aga mina usun veel, et kui maailm variseb – MINA IKKA JÄÄN!”


Carmen / Foto: Gabriela Urm27. novembril jõudis esietenduseni “Carmen”, Peeter Volkonski lavastus Georges Bizet’ muusikale. Oli väga suur rõõm ja au teha koostööd Paide Teatriga Harri Ausmaa, Johannes R. Seppingu, Kirill Havanski, Joosep Uusi ja Kenn-Eerik Kannikese koosseisus. Loomulikult on tohutu tänutunne ka ülejäänud trupi ees: muusikaline juht Ele Sonn, kunstnik Iir Hermeliin, valguskunstnik Karolin Tamm, produtsendi assistent Eliise Künnis (ning juba vana sõber Kaarel Kuusk). Ja muidugi, maani kummardus, lavastaja Peeter Volkonski!


“Peks mõisatallis” sai septembri lõpus teha oma kolmanda välisreisi – sedapuhku Kaunasesse! Festival Stage 10×10 võttis meid hästi vastu ja võõrustas nii soojalt kui maski kandes võimalik. Aitäh kutsujatele, publikumile ja reisi toetanud Kultuurkapitalile!


Memm / Foto: Sasha HeifetsHooaja alguses, 12. septembril (Draama festivali raames), esietendus pärast segast kevadet kauaoodatud “Memm”, lavastus vanevanematest ja lastelastest, siirusest ja võõrusest, mälust ja mäletamisest. Mustal Kastil oli ütlemata rõõm teha koostööd lavastaja Maret Tamme, dramaturgi Joosep Susi, kunstniku Keili Retteri, helikujundaja Juhan Vihterpali, projektijuhi Agnes Neieri, müügijuhi Anni Parksepa ja lavalolijate Laura Kalle (Ugala) ja Kristo Kruusmaniga! Rõõm “vanadest olijatest” Karl Edgar Tammist, Karl Markenist ja Kaija M Kalvetist oli mõistagi sama suur. Hõissa Memmele!


kuues hooaeg 2019/2020


Sada sekundit südaööni / Foto: Gabriela Urm2. juulil 2020 esietendus Mustal Kastil väga eriskummaline suvelavastus: Tallinna Biennaalil avatud Edward von Lõnguse esimese isikunäituse sisse lavastatud maailmalõpumissa “Sada sekundit südaööni”. Teenistused leidsid aset Ülemiste Citys. Teenistuse lavastas Kaija M Kalvet, kunstnik oli Inga Vares, valguskujundaja Karl Marken, orelit mängisid Kaarel Kuusk ja Kathi Koch, grimmi lõi Margit Lepla, liikumist juhtis Jaanika Tammaru, pühakojas teenisid Birgit Landberg, Mariann Tammaru, Laura Niils, Jaanika Tammaru, Agur Seim, Kristian Põldma, Kaarel Targo ja Karl Edgar Tammi. Toetajaid oli palju. Aitäh!


Riigis väljakuulutatud eriolukorra tõttu tuli 2020. aasta kevad teisiti – alates märtsist ei olnud võimalik mängida etendusi ega pidada ka traditsioonilist sünnipäeva. Sellepärast kuulutasime aasta parima teatrikülastaja laureaadi välja 21. mail toimunud Tartu Uue Teatri virtuaallaadal. Auhinna ja igavese priipääsme Musta Kasti pälvisid teenitult Heilo Aadla ja Kadri Kosk. Au ja armastus!


Ernesto küülikud / Foto: Gabriela Liivamägi

Salme Reegi nimelise teatriauhinna žürii nomineeris 2020. aasta teatriauhinnale Kaija M Kalveti, kelle “Ernesto küülikuid” tõsteti esile kui “leidlikku, mängulist ja keskkonnatundlikku lastelavastust”. Musta Kasti kolmas nominatsioon selles kategoorias – kummardus maani ja aitäh tunnustuse eest!


Peks mõisatallis / Foto: Maris SavikVeebruari lõpus sõitis oma kolmanda sünnipäevani jõudnud must komöödia “Peks mõisatallis” Euroopasse, andes külalisetendusi Luksemburgis (Théâtre Le 10) ning Brüsselis (Warehouse Studio Theatre). Aitäh võõrustajatele ja publikumile, samuti toetajatele!


Tartu rahu sünnihetk / Foto: Mana Kaasik

2. veebruaril 2020 oli Mustal Kastil austav ülesanne tähistada Tartu rahu sünnihetke kell 00:45 Tartu Raekoja platsil, mis oli ühtlasi EV100 viimane sündmus. Hetke lavastas Kaija M Kalvet, muusikaliselt kujundas Kaarel Kuusk, liikumise seadis Jaanika Tammaru, valguse kujundas Oskar Harding, video lõi Kerttu Kruusla. Helitehniliselt toetas Sten Arvi ning lavale astusid Kristian Põldma, Laura Niils, Karl Edgar Tammi, Grete Jürgeson, Agur Seim, Jaanika Tammaru, Mariann Tammaru ja Karl Robert Saaremäe. Oli au!


Evolutsiooni revolutsioon / Foto: Gabriela Liivamägi5. detsembril 2019 esietendus Mustas Kastis “Evolutsiooni revolutsioon”. Minimuusikali õnnetundest ja täiusest lavastas Birgit Landberg, mängisid Jaanika Tammaru, Kristjan Lüüs ja Kaarel Targo. Lavastuse kunstnik oli Illimar Vihmar, valguskujundaja Emil Kallas, liikumisjuht Raho Aadla, helilooja Siim Aimla ning dramaturg Mehis Pihla. Pikka iga!


Novembri alguses toimus USAs, Washington D.C.-s lastefestival Kids’ Euro. Meie osalesime seal oma kõige vanema lavastusega – sõnatu koguperetükiga “Õhupallid”. Esinesime koolides, Soome Suursaatkonnas ja Sitar Arts Center’is. Täname toetajaid: Eesti Kultuurkapital, Tartu Kultuurkapital, Tartu Linn ja Eesti Suursaatkond Washingtonis! Samuti täname meediat meie uudisnuppu üles noppimast: teade ERR kultuuriportaalis, teade Tartu Postimehes. See oli õhupallide viimane väljalend – nuhöö!


30. oktoobrist 1. novembrini osalesime traditsiooniliselt festivalil NAKS – ASSITEJ Eesti ülevaatefestival teatrist noorele vaatajale. Sel aastal toimus see taas Tallinnas ning nii andsime just Tallinna Vaba Laval kaks “Ernesto küülikute” etendust. Samuti mängisime VAT Teatri saalis venekeelset noortekat “5 grammov”. Taaskord rõõmustas meid meeldiv korraldus ning soe publik. Aitäh!


Peks mõisatallis / Foto: Maris SavikMust komöödia “Peks mõisatallis” sõitis septembri lõpus esimest korda välismaale! Saksamaal Stralsundis toimunud festival Biennale Theater Hanse toimus 26.-29. septembril ning meie etendus õnnestus hästi ka võõras kultuuriruumis, saksakeelse tõlkega varustatult. Aitäh külla kutsunud festivalile ning Eesti Kultuuriministeeriumile, kes sõitu ja Eesti kultuuri maailma viimist toetas!


Ernesto küülikud / Foto: Gabriela LiivamägiDraama festival toimus sel aastal 11.-14. septembril ja Must Kast esines seal oma koguperelavastusega “Ernesto küülikud”. Saime positiivse tagasiside ja hea tuju osaliseks! Suur tänu festivali korraldajatele ja vabatahtlikele ning muidugi ka publikule. Kohtumiseni järgmistel saalides!


viies hooaeg 2018/2019


“5 граммов” / Foto: Kevin Kohjus29. aprillil 2019 esietendus Tallinnas Lindakivi Kultuurikeskuses Musta Kasti esimene venekeelne lavastus “5 граммов”. Lavastaja Silver Kaljula aastatepikkuse unistuse aitasid lavale tuua Vene Teatri näitleja Aleksandr Zhilenko, tõlkija Maia Soorm, valguskujundaja Sander Aleks Paavo, projektijuht Reeli Lonks ning turundusjuht Aleksandr Hobotov. Lavastus on edasiarendus mitmeid auhindu võitnud eestikeelsest noortelavastusest “5 grammi sisemist rahu”, mis põhines Kätlin Padesaare kirja pandud pooldokumentaalsel tekstil ühe tavalise noormehe kujunemisest süstivaks narkomaaniks.


21.–30. märtsil 2019 tähistas Must Kast oma viiendat sünnipäeva teatrimaratoni ja traditsioonilise peoga: tõime publiku ette viis lavastust viiest möödunud hooajast (“5 grammi sisemist rahu”, “Jõud”, “Peks mõisatallis”, “Prohvet”, “Ernesto küülikud”) ning tantsutasime pidutsejaid Tartu Levimuusika Orkestri, Marten Kuninga, Inner Space Disco ning säraküünalde saatel. Aitäh kõigile kaasaelajatele ja kajastajatele! Mälestuseks: Heili Sibritsa intervjuu Postimehes, Grete Palgi reportaaž Tartu Postimehes, Marite Butkaite ood kultuuriportaalis. Aasta teatrikülastajaks valis Musta Kasti kollektiiv armastatud ja austatud Aune Tammi.


18. märtsil 2019 pidas Musta Kasti kutsel avaliku tasuta loengu Genialistide Klubis Mari Niitra, kes kõneles teemal “Muinasjutuliste tegelaste ja kaasaja ühiskonna oluliste probleemide ühendamine Eesti lastekirjanduses ja Piret Raua loomingus”. Loeng oli inspireeritud äsja esietendunud lastelavastusest “Ernesto küülikud” ning avas juubelipidustuste auks korraldatud teatrimaratoni.


Detsembrist kuni 14. märtsini 2019 kogus Must Kast raha Hooandjas, et soetada endale isiklik väikekaubik. Tänu 254 toetajale projekt õnnestus lausa 104% vääriliselt! Kogusime kokku endalegi uskumatuna tundunud summa 9844 eurot ja 22 senti. Väikekaubik võimaldab lihtsustada Musta Kasti igapäevaelu Tartus, aga sõita ka aina rohkem ringi ning viia Kasti kaugemale, kõigi nendeni, kel sõit Tartusse on keeruline. Kohtumiseni!


Ernesto küülikud / Foto: Gabriela LiivamägiMärtsis 2019 esietendus Piret Raua samanimelisel debüütromaanil põhinev laste- ja koguperelavastus “Ernesto küülikud” Saksa Kultuuri Instituudis. Lisaks mustkastlastele tegid kaasa kunstnik Inga Vares, helilooja Ardo Ran Varres, nukumeister An-Liis Amur ning näitlejad Agur Seim ja Siim Angerpikk. Musta Kasti valguskujundaja Karl Marken näitas end uuest küljest ning ehitas imekauni tsirkusetelgi, kus lugu kadunud kodu otsimisest aset sai leida. Lisaks kinkisime enda poolt puudustkannatavale lastele 100 teatripiletit.


Novembris 2018 esietendus Lennart Peebu ja Albert Camus’ suurlavastus – võimuöö tragöödia “Caligula”. Väiketeatri jaoks oli märkimisväärne nii näitlejate hulk laval (9!), taustajõudude hulk lava taga (12!) kui ka seni suurim Genialistide Klubi saali ehitatud lavakujundus (kunstnik Maarja Pabunen, lavameister Mattias Merilai). Koostööd sai tehtud paljude toredate inimestega – olgu siinkohal lisaks nimetatud näitleja Martin Tikk, helilooja Karl Petti, videokunstnik Kärt Petser, grimmikunstnik Krista Kattel ning korraldushaldjas Merilyn Elge. Uute kohtumisteni!


Oktoobris 2018 toimus Musta Kasti loengusari “Eksistentsialism, hullus ja ajukeemia”. Kolmel sügisõhtul avasid põnevaid teemasid Tarmo Jüristo (“Kangelane ja kangelaslikkus lääne kultuuris”), Leo Luks (“Eksistentsialism kirjanduse ja filosoofia vahel”) ja Kariina Laas (“Hullus ja ajukeemia”). Aitäh lektoritele ja kuulajatele, aga ka Hasartmängumaksu Nõukogule, tänu kellele olid üritused kõigile tasuta, ning ERR kultuuriportaalile, kes loengud oma lehele järelvaatamiseks ja -kuulamiseks üles on pannud.


15. septembril 2018 avasime oma viienda hooaja, mida alustame sobivalt viie uue liikmega: tere tulemast, Henri Roosipõld, Tiina Klooster, Illimar Vihmar, Karl Robert Saaremäe ja Kristian Põldma! Võtsime osa maailmakoristuspäeva talgutest, koristades Kabina lähedalt metsast umbes 10 kuupmeetrit prügi; jalutasime koos Jaanika Tammaru läbi-linna-lavastusega Annelinnast Genklubisse ning pidasime lõpuks traditsiooniliselt piknikku TÜ botaanikaaias. Suur tänu kõigile, kes meid sel teekonnal saatsid. Aitäh ka Raimu Hansonile kajastamast ja tutvustamast ning Terevisioonile külla kutsumast (Mihkel loeb lehti 1:11:56, Jaanika ja Kaija räägivad hooajast 1:53:45)!


neljas hooaeg 2017/2018


Juulis 2018 esietendus Põlvamaal Eesti Maantemuuseumis tempokas koguperelavastus “Mowgli”. Laval oli suur osa Musta Kasti trupist, lisaks neli külalisnäitlejat; kaasa tegid ka Maret Tamme kostüümikunstnikuna, Kaarel Kuusk helikujundajana, Margit Lepla grimmeerijana. Etendustele sai matkata läbi Tilleoru ürgoru. 2018. aasta suvi kostitas ülifüüsilist džunglitükki ka troopilise kuumusega.


Juunis 2018 lõi Must Kast kaasa kahes lahedas ühistöös – 13. juunil avasime Kaija M Kalveti kirjandusliku rongkäiklavastusega Oskar Lutsu nimelise linnaraamatukogu EV100 projekti Jutupeatus ning 29. juunil võtsime osa Tartu Linna Päeva kolmandast Ooperisümbioosist: Genialistide Klubis etendus Lennart Peebu ja Giacomo Puccini “Madama Butterfly”. Laval särasid lisaks mustkastlastele Maria Listra ning Rasmus Kull.


Mais 2018 tähistasime sisehooaja lõppu Retkehetkega, võttes seekord osa üle-eestilisest talgupäevast. Koos sõpradega riisusime, lõikasime ja põletasime risu Maanteemuuseumis Põlvamaal, kõik selle nimel, et tulevane suveetendus saaks väärika lava. Pärast sõime talgusuppi, kuulasime Haldi Välimäe kontserti ning Tartu Ülikooli rakenduslingvisti Virve-Anneli Vihmani loengut “Metslapse lingvistika: kas metsas kasvanud laps võib õppida rääkima?” Istutasime ka oma kirsipuu, kommenteerisime kõike AK-le ning andsime üle publikupreemiad. Suur tänu kõigile abilistele!


Märtsis 2018 sai Must Kast oma esimese teatriauhinna: must komöödia “Peks mõisatallis” lavastaja Birgit Landberg ning dramaturg Paul Piik pärjati Salme Reegi nimelise auhinna laureaatideks! Ehkki kategooria on mõeldud peamiselt laste- ja noortelavastuste esiletõstmiseks, on rõõm suur – küllap anti kinnitust sellele, et lavalt tulvab Jaanika Tammaru, Kristjan Lüüsi ja Kaarel Targo esituses vastu vaid väga nooruslik energia! Aitäh!


Märtsis 2018 tähistas Must Kast oma neljandat sünnipäeva juba viienda Märtsidionüüsiaga. Päris sünnipäeval sõime pidulikult torti, avasime ajalugu tutvustava mininäituse ja kuulutasime välja seekordse aasta parima teatrikülastaja: Lahkete Silmadega Jani. Järgmisel päeval vallutasime Möku ja tegime terve päeva baaris tööd. Nädalavahetusel kutsusime taas endale ja publikule külla Tartu Levimuusika Orkestri, lisaks esitles plaati Eneseimetlejate Klubi, tantsuks mängis Inner Space Disco ning põlesid säraküünlad. Kajastasid Elmar ja Ring FM ning Tartu Postimees. Aitäh selle eest ja aitäh kõigile õnnitlejatele!


Märtsis 2018 esietendus Genialistide Klubis maailmalõpu-lavastus “Prohvet”. Kahlil Gibrani samanimelise teose järgi pealkirja saanud lavastuse autor oli Kaija M Kalvet, kunstnik Illimar Vihmar, valguskujunda Karl Marken, liikumisjuht Jaanika Tammaru ning laval kohtusid Musta Kasti näitlejate Kaarel Targo, Mihkel Kallaste ja Karl Edgar Tammiga külalised Kristian Põldma ja Liisu Krass.


Veebruaris ja märtsis 2018 toimusid Genialistide Klubis kaks avalikku loengut: Kristel Vilbaste “Emotsioonidega elu: elu väljaspool virtuaalmaailma ja naftasõltuvust” ning Aro Velmeti “Kuidas mõelda maailmalõpust? Kliima soojenemine poliitikas ja popkultuuris”. Seda kõike sissejuhatamaks järgmist uuslavastust.


Detsembris 2017 tegime omapoolse kingituse puudustkannatavatele peredele ning andsime soovijatele 100 tasuta teatripiletit, et tulla vaatama jõulueelseid “Röövel Rumcajs” etendusi. Loodame, et koha saanud inimesed tundsid meiega koos pühadesoojust ja head meelt; samuti täname Raimu Hansonit kajastamast – sarnase kingituse tegime kolmandat aastat järjest ning võisime rõõmuga tõdeda, et publik on meid ehk nüüd leidnud. Rõõm olgu kõikjal!


Sügisel 2017 tegi Must Kast päris mitu dessanti Tallinnasse: pealinnas võis kohata nii “Röövel Rumcajsi” Piip ja Tuut mängumajas, “Kangelasi” kohvikus Wabadus, “5 grammi sisemist rahu” Tallinna Kammerteatris kui ka “Peksu mõisatallis” Kanuti Gildi SAALis. Rõõm on teada, et meid oodatakse ka kodulinnast väljaspool. Täname publikut, vestlusringide moderaatoreid ja külalisi!


30. septembril 2017 avas Must Kast oma neljanda hooaja. Viisime publiku Jaanika Tammaru ja Karl Edgar Tammi ühekordse läbi-linna-lavastusega Tartu tänavatele rändama ning sõime pidulikult ja traditsiooniliselt Tartu Ülikooli Botaanikaaias kooki, porgandit ja pirukat. Tutvustatud said uued lavastused ja üle vaadatud armsad näod. AK luges meie pressiteadet, tuli kohale, ja kajastas niimoodi. Aitäh!


Septembris 2017 vastutas Must Kast festivali Draama 2017 off-programmi eest. Võtsime endale alapealkirjaks “Ületoodetud teater”, kutsusime Tartusse esinema Kinoteatri, Teater KELMi, Lavaka XXVII lennu ja iseenda, palusime Mehis Pihlal kokku panna ühekordse vabakutseliste ühenduse toote ja tantsutasime ühel õhtul inimesi. Sissejuhatuseks kõigest ja mitte millestki räägiti näiteks AKsKlassikaraadios ja KUKU raadios. Keiu Virro tegi kokkuvõtte Eesti Päevalehes, Kerli Jõgi Tartu Postimehes, Heili Sirbits Postimehes, Riina Oruaas Sirbis, Mihkel Truman aga ERR kultuuriportaalis.


Augustis 2017 sõitsime oma teise välislähetusse: keeleülene lastelavastus “Õhupallid” kutsuti Pekingisse nelja etendust mängima! Suur tänu toetuse eest Kultuuriministeeriumile ning Ugly Ducklingi kompaniile. Hiina lapsed ja lapsevanemad olid vägagi tänuväärne publik ning kultuurikogemus jääb pikaks ajaks meelde. Raimu Hansoni artikkel sellest, kuidas tartlased kultuuri maailma viivad, siin!


kolmas hooaeg 2016/2017


Juunis 2017 esietendus meie esimene rahvusvaheline projekt: Eesti-Soome koostöös valminud “Kaksismaa/Kaksoismaa” ERMi Viinaköögis. Koostöö põhjanaabritega oli puhas rõõm ning viib loodetavasti välja järgmiste etendusteni Soomemaal. Lavastas Anni Mikkelsson Meriteatterist.


2017. mai lõpus võtsime koos publikuga teistkordselt ette Retkehetke. See aasta õnnistas meid ilusa ilmaga, mille paistel sõitsime rataste ja autodega Ilmatsalu-Kärevere matkarajale. Pärast väikest jalutuskäiku pisikeste üllatuste ning koolitustega jõudsime piknikupaika ning andsime üksteisele toreda sisehooaja eest auhindu. Täname kõiki osalejaid, meil oli kaunis pühapäev. Ning kaunis kolmas aasta.


Kevadel 2017 tegime noortelavastusega “Jõud” esimese pika tuuri peaaegu üle terve Eestimaa – sellega seoses maailmatu suur aitäh Hiiumaa, Pärnu, Põlva, Võru, Viljandi, Jõhvi, Rakvere, Viimsi, Tallinna, Jõgeva, Paide, Haapsalu, Kuressaare ja kodusele Tartu publikule, samuti kõigile meid abistanud moderaatoritele, viipekeeletõlkidele, administraatoritele ja lavatehnikutele! Aitäh, Iv Pluss AS ja Froosh, programm “Teater maal” ning kõik öömaja pakkunud sõbrad ja hostelid! Võimatu sai taas võimalikuks.


Aprillis 2017 pälvis Must Kast Tartu linnalt tunnustuse kui Aasta Terviseedendaja. Oleme uhked ja tänulikud! Tiitli üleandmisel toodi välja, et oleme koostööd teinud nii õpilaste ja koolide kui tervisespetsialistidega, et tuua vaatajate ette lavastusi, mis paneksid rohkem mõtlema ühiskonna valukohtadele ja ka neist tulenevatele tervise- ja sotsiaalprobleemidele. Oluliseks peeti ka etendustele järgnevaid vestlusringe. Loe Tartu linna pressiteadet siit!


20.-27. märtsil 2017 tähistas Must Kast oma kolmandat sünnipäeva. Nädalasse mahtus heategevuslik väljasõit lavastusega “Õhupallid” Narva Laste Varjupaika, kaks “Peks mõisatallis” etendust kodusaalis, sünnipäevalavastuse “Siuru sada” ainuetendus, “Röövel Rumcajs” etendus Teatri Kodus koos ühise koogisöömisega ning Siuru albumite põhjal koostatud laulu- ja luulekava 27. märtsi õhtul Genialistide Klubis. Loe lähemalt siit!


Märtsis 2017 esietendus uus lastelavastus “Röövel Rumcajs”. Seekord võttis osa suisa kaks külalisnäitlejat ja mõlemad meie kodukoolist: TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti 11. lennu tudengid Karl Robert Saaremäe ja Martin Tikk. Kaasa lõid veel Laura Niils, Liina Leinberg ja Silver Kaljula, lavastas Lennart Peep ja kunstnik oli samuti Viljandist tuttav Elise Nigul. Uusi vahvaid lastelaule viisistas Kristjan Lüüs.


Veebruaris 2017 toodi rahvahääletusele kandideerima 28 eelmise aasta keeletegu. Aasta keeleteokonkursil anti välja kaks auhinda: peaauhind ja rahvaauhind. Peaauhinna otsustasid taasiseseisvunud Eesti haridus- ja teadusministrid, rahvaauhind selgitati avaliku hääletuse teel. Üheks kandidaadiks oli ka Eesti viipekeelse lavastuse „Müür“ etendused! Aitäh esitajale ning Emakeele Seltsile, kes meie lavastuse sõelale jättis!


Veebruaris 2017 esietendus Birgit Landbergi “Peks mõisatallis”, mis käsitles eesti ajalugu musta huumori kaudu. Küsides, miks kannatus on püha ja miks me oleme oma identiteedi üles ehitanud ideele 700st aastast orjapõlvest, tuli lavastus vaatajate ette sobivalt vabariigi 99. aastapäeval. Külla tulid dramaturgina Paul Piik Kinoteatrist, valgustajana Emil Kallas Linnateatrist, kunstnikuna Illimar Vihmar.


Detsembris 2016 saime olulise ja rõõmustava tunnustuse Tartu linnalt: lavastuse “Jõud” väljatoomine koostöös Forseliuse kooliga kuulutati aasta kõige laste- ja noortesõbralikumaks teoks! Täname, punastame, töötame edasi! Vaata Tartu linna pressiteadet siit!


Novembris 2016 esietendus Peeter Volkonski lavastus “Kangelased” Vilde lokaalis. Maitsva heeringapala kõrvale said külastajad kuulda väikse viguri ja vindiga ajaloost. Magustoiduks olid hevibändi Desert Queen kirjutatud lood proletaarsete poeetide tekstidele ja kõike kaunistas kirsina Henry Griini kunstnikutöö.


img_9919 Oktoobris 2016 osalesime esimest korda rahvusvahelisel teatrifestivalil, Türgi ASSITEJ korraldatud noorte- ja lasteteatrite kogunemisel Bursa linnas. Käisime seal oma lastelavastusega “Õhupallid” ja rõõmustasime nii sooja vastuvõtu, sooja ilma kui sooja hammami-vee üle. Sai kinnitust, et tegu on tõepoolest keeleülese tükiga, mida Türgi lapsed Eesti omadega väga sarnaselt mõistavad ja vastu võtavad. Ka täiskasvanud publikult saime pai. Niisiis – järgmiste festivalideni!


15. septembril 2016 avasime oma kolmanda hooaja! Selle auks oli meil piknik Botaanikaaias, “Avameelselt arvamisest” esietendus ning kirsiks tordil õhtune Genialistide Klubi 10. sünnipäeva tähistamine, kus astusime üles Genialistide tribüütbändi lauljatena. Avapiknikul käis külas ka Postimees, kes tegi pilti ning galeriid võib vaadelda siit. Aga veel meediakajastusi, kui neid ihkab Sinu hing, leia, vajutades just sellele lingile. Aitäh, kui käisid külas, aitäh, kui olid mõttes meiega! Ja pärast käisime Terevisioonis ka ning tegime sellise toreda tembu lisaks!


esimene iseseisev / muidu teine hooaeg 2015/2016


Hooandja klipp Suvel 2016 kogusime raha Hooandjas, et alustada endale isikliku valguspargi soetamist. Õnnelikuks lõpukuupäevaks, 1. juuliks, oli meid toetanud 112 inimest kogusummas 4079 EURi, mis tähendas projekti 146%list õnnestumist. Hurraa ja loe pressiteadet! Aga teile, armsad hooandjad – aitäh!


Foto: Ruudu Rahumaru Juulis 2016 esietendus meie esimene tõeline suurprojekt: küberpunklavastus “Nornide mängud”. Lavastaja oli Jaanika Juhanson, helikujunduse lõi Gee, lavastuskunstnik oli Sander Põldsaar, näitlejatest lõi lisaks Musta Kasti trupile kaasa Fatme Helge Leevald Endla Teatrist. Loe pressiteadet Raadi lennukiangaaris toimunu kohta siit!


IMG_3771 Enne “Nornide mängude” esietendust toimus Mustal Kastil juunis 2016 koostöös Uue Õuega ka loengusari, mille käigus sai publik osa Tarmo Jüristo, Sven Heibergi, Andrus Orgi ja Loone Otsa tasuta mänguteemalistest loengutest. Loe lisa pressiteatest!


13340243_10209696984446059_1432647028280868729_o2016. aasta juunis võtsime esimest korda elus osa Eesti teatrite lõbusast mõõduvõtmisest ehk Spartakiaadist, mida sel aastal korraldas Endla teater. Kollektiivi väiksusest hoolimata tegime arvestava tulemuse: üldarvestuses 7. koht 13st! Selgus, et meil on Eesti parim direktor Reeli Lonks, kõige osavam nais-sopsuviskaja Jaanika Tammaru, parim ja laulusuiseim parvetajapaar Kaija M Kalvet ning Ra Polman. Discgolfis saavutasime teise ja pentankis tubli kolmanda koha! Vaata ka kokkuvõtet youtube’is.


Kuigi ees oli veel suvelavastus, otsustasime esimese iseseisva hooaja ametlikult lõpetada juba 2016. aasta juuni alguses. Plaanitud rabamatk läks küll sõna otseses mõttes (vihma)vett vedama, kuid kokkuvõtteid siiski tegime. Valisime enda ja kohaletulnud hea publikumi abiga esmakordselt aastapreemiate laueraadid ning sõime kõike, mis on hea. Loe laureaatidest lähemalt siit!


13569003_1120440728018747_9018430054285664104_oKuigi igale täiskasvanute või noorteetendusele järgnevad vestlusringid on meil traditsiooniks juba iidsetest Monolava-aegadest (2014 AD), sai sel kevadel aprillis ja mais proovitud (hea sõbra Peetri soovitusel) lasteetendustele järgnevaid pannkoogi- ja joonistamisringe. Väga lõbus!


Foto: Ruudu Rahumaru Mais 2016 esietendus Mustas Kastis muusikaline noortelavastus “Jõud”, mis oli inspireeritud Tartu Forseliuse Kooli 7. klassi õpilaste loovtöödest. Forseliuse kooli õppealajuhataja Kristi Mummu, eesti keele ja kirjanduse õpetaja Mari-Liis Türno ning lavastaja Kaija M Kalveti koostööst sai alguse lavastus, millele lõi lavakujunduse Illimar Vihmar, originaalmuusika Marten Kuningas, liikumise Helen Solovjev ning valguskujunduse Karl Marken. Loe pressiteadet siit!


Foto: Gabriela Liivamägi27. märtsil 2016 tähistas Must Kast oma teist sünnipäeva Tartus, Genialistide Klubis Jaanika Tammaru viipekeelse lavastuse “Müür” esietendusega. Samuti toimus õhtune traditsiooniline suur pidu. Loe pressiteadet siit!


5 grammi sisemist rahu / Silver KaljulaVeebruaris 2016 anti Silver Kaljulale Tartu Linna poolt tähtis tunnustus – ta nimetati Aasta Kultuurikandjaks uustulnuka kategoorias. Samuti nomineeriti Silver oma monolavastuse eest Salme Reegi riiklikule teatripreemiale. Seda kõike olulise ja kõnetava noortemonolavastuse “5 grammi sisemist rahu” eest! Ja auga välja teenitult.


Foto: Ruudu RahumaruVeebruaris 2016 esietendus Genialistide Klubis Lennart Peebu lavastus “Võõrana põhjala kõrbes”, mille tegi eriliseks Tartu Ülikooli Naiskoori (dirigent Triin Koch) kaasamine etendustesse.


Padjatäis päikest / Jaanika TammaruDetsembris 2015 esietendus Mustal Kastil Uue Teatri proovisaalis lastelavastus “Padjatäis päikest”, mida said tasuta vaatama tulla vähekindlustatud ja erivajadustega lapsed ning täiskasvanud.


Persona / Jaanika Tammaru, Laura NiilsNovembris 2015 esietendus Genialistide Klubis Ingmar Bergmani klassikalisel filmistsenaariumil põhinev lavastus “Persona”, mida Must Kast käis ka aprillis 2016 Tallinnas, KUMU auditooriumis mängimas. Lavastusele lõi originaalmuusika Kaarel Kuusk.


Laevatüdruk / Jaanika TammaruOktoober 2015 oli monolavastuste kuu – alustasime uuendatud versioonis juba kooli ajal idanema läinud monolavastuste mängimist: “5 grammi sisemist rahu” ning “Tanknaine/Laevatüdruk” ning viimase välistudengitele ja linna külalistele suunatud ingliskeelne versioon “Woman Like A War Machine”.


Foto: Riho VahtrasSeptembris 2015 avas Must Kast oma esimese iseseisva hooaja lastelavastusega “Õhupallid” ning sellele järgnenud piknikuga Botaanikaaias. Loe pressiteadet siit  ning Müürilehe kajastust siit!


neljas ja viimane kooliaasta /esimene hooaeg 2014/2015


JuunituurKevadel 2015 kogusime Hooandja kaudu raha oma suurejoonelisele koolilõpuprojektile “Juunituur”. Oma lustakate meenutustega kooliajast sõitsime läbi kõik oma kodukohad, kerisime meetreid juhtmeid, jõudsime lõpuks Viljandisse lõpuaktusele ja lasimegi ennast eksmatrikuleerida, et saada lõpuks ometi professionaalseteks näitlejateks-lavastajateks. Hooandjas kogusime 2398 EUR, mis tegi projekti õnnestumise 120protsendiliseks! Tutvu projektiga siin.


MustKast_23-960x63727. märtsil 2015 tähistas Must Kast Genialistide Klubis oma esimest sünnipäeva. Esietendus Birgit Landbergi lavastus “Ada ja Evald” , pöörasime ümber rolle, jagasime inimestele kuubikuid ning muidugi toimus ka palju muud huvitavat. Loe kava lähemalt siit!


Novembris 2014 esietendus Kaija M Kalveti diplomilavastus “Pelleas&Melisande”, mis oli tähelepanuväärne selle poolest, et oli suunatud nägemisvaegusega või pimedale publikule, tavainimestel paluti etendust vaadata silmaklappidega. Mängiti kuulmis-, lõhna- ja tajuaistingutele.


Foto: Liis Reiman / KultuuridessantOktoobris 2014 esietendus Jaanika Tammaru diplomilavastus “Pööriöö”, mis mängis Eesti pärimusest leitud teemade ja viisijuppidega, põimudes suureks rändtrupilooks.


Aken / Mihkel KallasteAugustis 2014 käisime Pärnus Monomaffia festivalile kõrvalprogrammi tegemas. Selle nimeks sai MONOFF ning mängisime seal kaheksat kevadel loodud monolavastust. Loe nende kohta lähemalt siit.


kolmas kooliaasta 2013/2014


Insener Paaveli armastuse eesõu / Imre ÕunapuuAugustis 2014 esietendus Tartus Uuel Õuel ning Botaanikaaias Mehis Heinsaare loomingul põhinev rändlavastus “Insener Paaveli armastuse eesõu”. Loe Tartu Postimehe uudisnupukest siit!


Aprillis 2014 sai valmis Lennart Peebu diplomilavastus “Nero”, nii selle kui mitmete monolavastusega osalesime TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Kultuuridessandil, viies viljandlaste lavastusi suurtesse ja väiksestesse paikadesse üle Eestimaa.


5244120_origKevadel 2014 kogusime Hooandjas raha oma esimese lastelauluplaadi väljaandmiseks. Lood pärinesid meie senistest lastelavastustest ning salvestasime neid TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia stuudios, abiks sõbrad muusikaosakonnast ja mujaltki. Kogusime 2406,99 EURi, mis tähendas, et projekt õnnestus 127protsendiliselt! Tutvu Hooandja projektiga lähemalt siin.


patrik_tamm_synd_must_kast_foto_35-960x640

27. märtsil 2014 avasime Tartus, Genialistide Klubis piduliku ja teatraalse peoga uue kogukonnateatri Must Kast. Peole eelneval nädalal korraldasime midagi, mida ise nimetasime Märtsidionüüsiaks – tasuta lasteetendused, pannkoogid, Birgit Landbergi diplomilavastus “Aadamamängud” ning nõnda edasi. Loe täpsemalt pressiteateid siit!


Tanknaine / Jaanika TammaruJaanuaris 2014 alustasime Genialistide Klubis oma järjest valmivaid monolavastusi tutvustavat üritustesarja “MONOLAVA”, mille raames kuni sama aasta juunikuuni etendus ühtekokku 14 soolotööd: Kaarel Targo “Ahvilend”, Jaanika Tammaru “Tanknaine”, Mihkel Kallaste “Aken”, Birgit Landbergi “Birgit”, Liina Leinbergi “Neptuuni mõjul”, Fatme Helge Leevaldi “Amy”, Kristjan Lüüsi “Liblikas noateral”, Kaija M Kalveti “Ühe libalooma lugu”, Märt Koiki “Stand Up Comedy Special”, Kristo Veinbergi “Kriis”, Karl Edgar Tammi “La(u/v)amäng”, Silver Kaljula “Hägune piir”, Rauno Polmani “Kuldse kuju müsteerium” ning Laura Niilsi “Nagu greip selgest taevast”.


9931530_orig2013. aasta 2. detsembril, kooliaja kolmanda aasta talve hakul olime omadega nii kaugel, et asutasime MTÜ Must Kast ja astusime kõik koos selle liikmeks. Ühtlasi tähendas see ametlikku lõppu igavikuna näivatele vaidlustele tulevase teatri nime üle. Juriidiliselt oli Must Kast sündinud! Musta Kasti esimesed 17 liiget olid: Silver Kaljula, Mihkel Kallaste, Kaija M Kalvet, Märt Koik, Birgit Landberg, Liina Leinberg, Fatme Helge Leevald, Kristjan Lüüs, Lauri Mäesepp, Laura Niils, Lennart Peep, Rauno Polman, Sander Rebane, Jaanika Tammaru, Karl Edgar Tammi, Kaarel Targo ja Kristo Veinberg.


kõige algus


5959373534_707a927b6f_zEtenduskunstide osakonna teatrikunsti eriala 10. lend alustas Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias oma teekonda 2011. aasta septembris. Must Kast on igavesti tänulik oma õpetajatele, kes meile koolitee esimese aasta lõpus mõtte oma teatri loomisest pähe panid. Aitäh, Kalju Komissarov, Jaanika Juhanson, Garmen Tabor, Margit Simenson, Oleg Titov, Peeter Konovalov, Leelo Talvik, Hellar Bergmann, Mall Noormets, Irene Hütsi ja kõik teised, kellega oli au kooli ajal kokku puutuda! 10. lennu seiklustest võid lähemalt lugeda siit.