Pressiteade 20.06.2016
Teater Must Kast vajab abi valgustite soetamisel

Eesti noorim teater Must Kast on edukalt lõpetamas oma esimest iseseisvat hooaega Genialistide Klubis. Hooaja jooksul esietendus 10 uuslavastust, teatrikülastusi kogunes kokku ligi 9000. Kuigi hooaja viimane esietendus toimub alles juulis (suvelavastus “Nornide mängud” Raadi lennukiangaaris 3.–10. juulini), valmistub Must Kast hoogsalt juba järgmiseks hooajaks ning on algatanud Hooandja kampaania isiklike valgustite soetamiseks.

Esimese hooajaga on Must Kast jätnud kindla jälje Eesti teatrimaastikule. Menukaimad on olnud noortelavastused, näiteks Silver Kaljula “5 grammi sisemist rahu”, mida mängiti hooaja jooksul üle Eesti 39 korda, ja Tartu Forseliuse Kooli õpilaste loovtöödel põhinenud Kaija M Kalveti lavastus “Jõud”, mis alustab ringreisi Eestimaa linnades sügisest. Lapsi rõõmustasid lavastused “Padjatäis päikest” ja “Õhupallid” – viimasega sõideti samuti mööda erinevaid koole ja lasteaedu. Täiskasvanute lavastustest pälvis enim tähelepanu Lennart Peebu “Võõrana põhjala kõrbes” koos TÜ Akadeemilise Naiskooriga, aga ka Kaija M Kalveti lavastatud “Persona” ning Jaanika Tammaru “Müür” ja “Tanknaine/Laevatüdruk”. Viimased kaks pakkusid teatrit ka sihtgruppidele, kelle võimalused Tartu kultuurielust osa saada on piiratud: “Müür” kasutas kuuldava keele asemel viipekeelt ja füüsilise teatri väljendusvahendeid, mis võimaldasid teatrit nautida ka vaegkuuljatel; “Tanknaise” inglisekeelne versioon “Woman Like A War Machine” oli suunatud Tartus peatuvatele välismaalastele. Põhjalikumat kriitikat lavastustele leiab kultuurilehest Sirp ja värskest Teater.Muusika.Kino juuninumbrist. Arvustused lavastuste kaupa on leitavad teatri kodulehelt www.teatermustkast.ee .

Uuel hooajal on esietendumas 5 uuslavastust, samuti jäävad mängukavasse selleaastased noortemenukid ja lastelavastused. Noorte teatritegijate ind ei ole vaibumas ja iseseisva hooaja jooksul sai selgeks, kui tähtis on omada isiklikku valgusparki. Musta Kasti direktrissi Reeli Lonksi sõnul moodustavad märkimisväärse osa lavastuste eelarvetest valgustite rentimise kulud. “Tänu Genialistide Klubile saame küll ruume kasutada soodsalt, kuid valgustehnikat peame siiski väljaspoolt oma maja hankima. Rentimine on aga väiksele projektipõhiselt tegutsevale teatrile nii logistiliselt kui majanduslikult keeruline,” nentis Lonks. Kuna valgustite ost käib teatrile üle jõu on Must Kast algatanud Hooandja kampaania, kus igaüks saab väikese summa abil aidata teatri suurt unistust ellu viia. Must Kast on tohutult tänulik igale hooandjale, kellele on auhindadeks valmis pandud nii ühistegevusi Musta Kasti näitlejate-lavastajatega, erinevaid teatrimeeneid kui ka võimalus saada omanimeline prožektor. Kampaaniaga saab lähemalt tutvuda Hooandja veebilehel.