Peks mõisatallis

noortele (16+), täiskasvanuile
Must Kast

Autor

  • Trupitöö

Lavastaja

Dramaturg

  • Paul Piik (Kinoteater)

Kunstnik

Valguskunstnik

  • Emil Kallas (Tallinna Linnateater)

Helikunstnik/ -tehnik

Projektijuht

Turundus ja broneeringud

  • Heli Anni (heli@teatermustkast.ee)

Laval

ENGLISH BELOW

Meile on maalitud pilt eestlaste minevikust kui mustast august, kus laed olid oi-oi kui madalad, kört oi-oi kui vedel. Ent teatrikoolis õpetati esimesel kursusel tantsima Kivikasukat. See oli nende eesti talumeeste tants, kes õmblesid enda kasukate alla kive ja heina, et mõisas “paar piitsalööki” ära taluda. Pärast silkasid kodu poole ja itsitasid pihku: “Vaat, kus ma seekord ikka karjusin!” Kannatamine oli paratamatu, huumorimeel oli valik. Kumb meid tegelikult päästis?

Trupi ühistööna valminud humoorikas “Peks mõisatallis” on uurimus kannatamisest. Meie, eestlased, oleme õppinud kannatamist pühaks pidama. Kui keegi küsib: „Kuidas läheb?“ on auasi vastata, et töö tapab, et on kiire, et on raske. On tavapärane, et arsti juurde minnakse alles siis, kui on liiga hilja – mis see väike valu ikka teeb? Kas kannatamise harjumus tuleb inertsist või on see kultuuripärand? Oleme ju ajalooõpikute järgi olnud 700 aastat orjarahvas ning kes teab, kui kerge elu ka enne seda oli.

EV 100 on lähedal ning sellist heaolu nagu praegu pole Eestil olnud kunagi varem. Ent isegi 25 aastat täielikku vabadust ei ole suutnud kaotada meie rahvuslikku kreedot: “Kes kannatab, see kaua elab.” Kas tegelikult on ka kogu aeg raske? Kui palju me suudame ja tahame ära kannatada? Kas tõeliselt aitab vaid teadmine, et teistel on veel hullem?

Kui etendus on halb – kannatad ära.

Igale etendusele järgneb võimalusel avatud vestlusring!

Lavastust toetavad Eesti Kultuurkapital, Tartu linn ja Tartu Kultuurkapital.

Esietendus 24. veebruaril 2017 Genialistide Klubis Tartus.

ENGLISH

“Beating At The Stables Of The Manor” Is an humorous insight to being an Estonian: a part of a nation for whom singing and suffering walk hand in hand. We have been taught to think of suffering as something sacred. Yes, we can take it all – we swallow the biggest injustice without a single word of hesitation ever crossing our lips. But is life really such a struggle all the time? How much do we want and can endure? In our history, suffering was inevitable, but sense of humor was a choice. Which one of those actually saved us?

The collaboratively created performance discusses being Estonian the way we see it, and how we believe that others see it. We want to know, what makes an Estonian an Estonian. What is our favourite way of suffering? Where to next? What are the genuine roots of our national self-awereness? And how much are we willing to endure as actors, as audience, and members of society?

This year in Estonia we celebrate our Centenary, and the welfare we have today is unprecedented. But even 25 years of total independence after the end of Soviet Occupation has not been able to make us forget our proverb: ‘Who suffers the most, lives the longest’.

Performance is in Estonian with the possibility of simultaneous translation to English.

DIRECTOR Birgit Landberg / DRAMATURG Paul Piik / SET DESIGN Illimar Vihmar / LIGHT DESIGN Emil Kallas / ON STAGE Jaanika Tammaru, Kaarel Targo, Kristjan Lüüs

PREMIERE 24.02.2017 / DURATION 75 minutes / TARGETED AT adults, youth 16+

Kuupäev Kellaaeg Koht
T 18.12 19:00 Sõltumatu Tantsu Lava, Tallinn: OSTA PILET
K 19.12 19:00 Sõltumatu Tantsu Lava, Tallinn: OSTA PILET
T 26.03 16:00 ☆MK 5!☆ Genialistide Klubi: OSTA PILET
T 26.03 19:00 ☆MK 5!☆ Genialistide Klubi: OSTA PILET

Piletid hinnaga 15 EUR (õpilane, tudeng, pensionär, õpetaja) / 17 EUR (tavapilet) / 25 EUR (toetajapilet) on saadaval:

  1. kirjutades otse heli[ät]teatermustkast.ee ja sooritades ülekande meie arveldusarvele;
  2. eelmüügis Piletilevis;
  3. vabade kohtade olemasolul pool tundi enne etenduse algust kohapeal.

NB! Saalis on nummerdamata kohad.