VÄÄRTUSED

Kastipea / MK 5. sünnipäevMust Kast on teater, mis tegutseb alates 27. märtsist 2014 põhikohaga Tartus, Genialistide Klubis. Lavatüübina on must kast avatud kõigile võimalustele, koht, kus teatriime võib juhtuda millest iganes. Teatrina Must Kast just sellesse usubki – vormipiiranguteta maagia sündi. Teatrisse, mis ei manifesteeri end sõnades, vaid tegudes; teatrisse, mis kasvab koos oma publikuga; teatrisse, mis kunstilisi allahindlusi tegemata võib kõnetada igaüht.


VÄÄRTUSED

Sada sekundit südaööni / Foto: Gabriela Urm

inimesed

Musta Kasti kõige suurem väärtus on tema liikmete omavaheline sünergia, mis tagab nii organisatsiooni üldise toimimise, tugeva ansamblimängu kui ka teatri võimekuse ümbritseva inspireerimisel. Head omavahelised suhted ja üksteisest hoolimine on trump liigse reglementeerituse ees, üksteise mõistmine inimlikul tasandil võimaldab tööülesandeid õiglasemalt ja efektiivsemalt jagada ka pingeolukorras.

Must Kast 3 / Foto: Gabriela Liivamägi

kohalolu ja ansambel

Must Kast väärtustab teatrit kui etendajate publikuga kohtumise hetke, mis samal ajal on ka näitlejate kohtumise hetk. Ansamblitunnetust ja näitlejatehnilist kohalolu võib saavutada näiteks füüsilise eneseületuse, vahetu suhtluse või meditatiivsete tehnikate kaudu; sõltumata meetodist on kindel see, et igas Musta Kasti lavastuses panustatakse oluline hulk energiat, teadvustamaks saalis viibivat teist inimest ja leidmaks temaga tajutav kontakt. Etendussituatsioonis ei unusta Must Kast kunagi, kes on temaga antud ajahetkel samas toas. Ja teatrina ei unusta Must Kast kunagi, millises ühiskondlikus aegruumis ta eksisteerib.

"Siuru sada" / Foto: Gabriela Urm

TEATRISISENE LÄBIPAISTVUS, KAASATUS, AVATUS

Ehkki tööülesanded peavad olema jagatud inimeste võimete ning isiklike ambitsioonide alusel, on läbipaistvus nii korralduses, rahaküsimustes kui ka loomingus Musta Kasti üleüldise arengu aluseks. Demokraatia rakendamine nii korralduslike kui loominguliste küsimuste otsustusprotsessides säilitab värskuse ning kohanemis- ja arenguvõimekuse ka pikemas vaates. Kõigi teatri juhtimist puudutavate otsuste võrdne jagamine juhatuse liikmete vahel tagab tulemuse läbimõelduse ning mitmekülgsuse.

Musta Kasti sünd / Foto: Patrik Tamm

USALDUSVÄÄRSUS, NOORUSLIKKUS, PAINDLIKKUS

Must Kast on kõigi oma tegevuste ja lavastuste eripalgelisuses professionaalne ja usaldusväärne. Musta Kasti trupp on nooruslik, muutumis- ja kohanemisvõimeline ning seetõttu valmis kiireks reageerimiseks ja väga erinevateks koostöödeks. Must Kast väärtustab enesetäiendust nii individuaalsel kui kollektiivsel tasandil, mis kokkuvõttena on tagatiseks värskusele ning kvaliteedile igas uues ettevõtmises.

Sada sekundit südaööni / Foto: Gabriela UrmSUHTLUSVALMIDUS, SOTSIAALNE NÄRV

Sotsiaalsus ei ole seotud ainult lavastuste teemavalikutega, vaid ka teatri enesepositsioneerimisega ühiskonnas. Luues kõnetavat teatrit väga erinevatele sihtgruppidele, panustab Must Kast tugevama ning võrdsemalt ellu kaasatud kogukonna moodustumisse. Arvamuste ja seisukohtade paljususe ärakuulamine enne ja pärast esietendust kindlustab lavastuste kõnekuse või aitab juhtida tähelepanu ebakõlale visiooni ja reaalsuse vahel. Sotsiaalne tundlikkus ehk näiteks keskkonnasäästlik mõtteviis või soodustuste pakkumine nende vajajatele on oluline viis ühiskonnas toimuvale kaasa rääkimisel.

kümnes hooaeg 2023/2024


TÜ sotsiaalteaduste valdkonna õppeaasta avasündmus / Foto: Henri PeterkopfSOTSIAALTEADUSTE VALDKONNA ÕPPEAASTA AVAAKTUS

7. septembril vürtsitasime Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna õppeaasta avasündmust mõttearendusega sellest, milline võiks olla üks õppeaasta avakoosolek, kus osalejateks pole mitte inimesed, vaid erinevad instituudid ja kolledžid. No ja muidugi oli kohal ka Johan Skytte isiklikult! Teksti kirjutas ja lavastas Kaarel Targo, akendel kõõlusid Karl Edgar Tammi, Jaanika Tammaru, Mariann Tammaru, Johannes R. Sepping, Birgit Landberg, Liisu-Johanna Olgo, Mathias Ausmeel ja Oliver Valk.


"Lilli" / Foto: Rasmus Kull

FESTIVAL

Kümnenda hooaja esimese etenduse mängis Must Kast Raplas, kus toimus kaheksandat korda kultuurifestival SÄRIN. Viimati külastasime seda festivali lavastusega “Peks mõisatallis”, seekord oli aga külla kutsutud kaasaegne kangelaseepos “Lilli”. Mängisime lavastust Rapla kinosaalis õnnelikule täismajale 15. septembri õhtupoolikul. Aitäh kutse ja sooja vastuvõtu eest, kallis Rapla rahvas! Ning aitäh ka Terevisioonile, kes meid samal hommikul saatesse palus, et tutvustada lähemalt algava hooaja plaane.


Vee ja soo päev / Agur Seim / Foto: Jassu HertsmannVEE JA SOO PÄEV

29. novembril aitas Must Kast RMK-l tähistada Vee ja soo päeva. Looduskaitse-teemaline konverents toimus Eesti Rahva Muuseumis, kus teadlased ja eksperdid arutlesid soode ja vooluveekogude tehtud ja tegemata taastamistööde seisukorra üle. Must Kast esitas üritusel temaatikaga haakuvaid stseene, mille lavastas Jaanika Tammaru ja kirjutas Kaija M Külm. Lava ja kostüümid kujundas Maret Tamme, grimmi tegi Madli Uibukant, muusikataustad kujundas Kaarel Kuusk, animatsiooni lõi Aleksander Sprohgis. Kava kandsid ette Katrin Kalma, Kärt Kull, Agur Seim ja Karl Robert Saaremäe.


Laura Niils / "Surm" / Foto: Gabriela Urm

ESIETENDUS

1. detsembril esietendus Genklubis Musta Kasti 10. hooaja esimene uuslavastus: lavavalgust nägi Birgit Landbergi “Surm”. Uurimusele suremisest andsid oma panuse lavastusdramaturg Mehis Pihla (Eesti Draamateater), kunstnik Illimar Vihmar, valguskujundaja Emil Kallas (Tallinna Linnateater), helikujundaja Sander Rebane (Endla Teater), lavastuse assistendid Kaspar Gräzin ja Lisett Soomäe, produtsent Merilyn Elge, turundusjuht Triin Truumure ning kolm vaprat näitlejat: Laura Niils, Kaarel Targo ja Kristjan Lüüs. Surm on elus, elagu surm!


Kaarel Targo / "Surm" / Foto: Gabriela UrmLOENG

Nagu Mustal Kastil tavaks, toimub esietenduse lähistel ka lavastuse temaatikaga haakuv loeng. Lavastuse “Surm” laiemaks käsitluseks toimus Genklubis 7. detsembril vestlusõhtu, kus oma teadmisi ning mõtteid jagasid surmauurija Karl Käsnapuu, onkoloog Ann Valter ja hingehoidja Kaili Särg. Andreas Kangur salvetas kohtumist ning see on nüüd kõigile huvilistele järelvaadatav.


Mariann Tammaru / "Lilli" / Foto: Rasmus Kull

⭐TUNNUSTUS⭐

20. detsembril anti Eesti Teatriliidus üle Kristi ja Siim Kallase fondi 2023. aasta stipendiumid. Fondi halduskogu koosseisus Jaak Allik, Rein Lang, Siim Kallas, Maret Maripuu ja Margus Mikomägi otsustasid, et selleaastased stipendiumid eraldatakse Kaija M Külmale ja Jaanika Tammarule värsslavastuse “Lilli” loomise ja etenduse väljatoomise eest teatris Must Kast. Fond on loodud 2009. aastal, eesmärgiga toetada Eesti ajaloo mõtestamist teatris. Aitäh märkamast ja ära märkimast! On au!


Kirjandusmuuseumi sõber 2024 / Foto: Alar Madisson⭐TUNNUSTUS⭐

30. jaanuaril tähistati Eesti Kirjandusmuuseumis juba teist korda eesti kirjanduse päeva, andes välja muuseumi sõbra auhinna. Aunimetuse võitjaks osutus seekord Must Kast värsslavastusega “Lilli”. Auhinnakomisjon märkas ja märkis teatritruppi kultuuriloolises arhiivis asuvate Lilli Suburgi elu ja loomingut kajastavate materjalide kasutamise eest. Samuti tunnustas komisjon lavastuse kütkestavat vormilist külge. On suur au ja rõõm!


Hooandja / Kuvatõmmis Rauno Polmani videost

HOOANDJA JA PLAAT

Detsembrist kuni 28. jaanuarini kogus Must Kast raha Hooandjas, et ajada kokku finantsid oma uue, kümmet aastat kokkuvõtva muusikaalbumi salvestamiseks. Tänu 184 toetajale projekt õnnestus lausa 120-protsendiliselt! Kogusime kokku 6006 eurot, mis võimaldab julgelt salvestamistöödele asuda, et kümnendaks sünnipäevaks ahjusoe plaat kuulajateni toimetada.


Mariann Tammaru / "Lilli" / Foto: Rasmus Kull

VÄLISREIS

7. veebruaril andis “Lilli” kaks etendust Brüsselis – Centre Culturel D’Auderghemis. Suur aitäh kutsumast, Eesti Selts Belgias, kes hoolitseb ikka ja alati selle eest, et väliseestlastel oleks Euroopa pealinnas võimalik kaasaegset eesti teatrit nautida. Musta Kasti sõitu toetasid lisaks Seltsile veel Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital ja Tartu Kultuurkapital. Pissiv poiss pissib endiselt, rokkiv Lilli rokib endiselt! Uute kohtumisteni!


Must Kast: KÜMME / Foto: Heikki LeisSÜNNIPÄEV

30. märtsil tähistas Must Kast oma kümnendat sünnipäeva, esitledes Genklubis heliplaati “Must Kast: KÜMME”. Plaat on kui ajakapsel, talletades parimaid palu Kasti senisest loomingust – hea viis mäletamiseks, et julgelt tulevikku edasi liikuda. Aitäh kõigile, kes meiega tähistasid! Rõõm oli nii plaadiesitluskontserdil kui teistel sünnipäevanädala üritustel: lastelauluplaadihommikul pannkookidega, baari ülevõtmisel, teatripeol kui etendustel. Ja aitäh, kes kasvõi OPi vaadates kaasa elasid. Edasi, kerguse ja rõõmuga!


ESIETENDUS

Mariann Tammaru / "Hing kurgus" / Foto: Gabriela Urm23. mail jõudis Genialistide Klubis publiku ette Taago Tubina süütundesaaga “Hing kurgus”. Lavastuses mängisid Mariann Tammaru, Silva Pijon, Kaarel Targo, Kristian Põldma ning Kaarel Kuusk, kes lõi ühtlasi koos lavastajaga muusikalise kujunduse. Lisaks etendamisele tuli näitlejatel ka kogu etendustegevuseks vajalik elektrienergia oma väikeste käte ja jalgadega toota. Gerhard Meisteri originaalteksti tõlkisid Toomas Täht ja Taago Tubin, lavastusdramaturgiks oli Sven Karja. Lavastuse kunstnik oli Kaspar Jancis, valguskujundaja Rene Liivamägi, tehniliste lahendustega aitas Oskar Harding. Produtseeris Merilyn Elge, abiks assistent Karoliina Kangur, turundas Triin Truumure. Jõudu jalgadesse ja edasi!


AASTA TEATRIKÜLASTAJA


üheksas hooaeg 2022/2023


Akrojooga töötuba / juhendaja Silver TangTÖÖTUBA

Seekordset sügist alustas Must Kast füüsilise enesetäiendusega: meil käis külas akrojooga õpetaja Silver Tang, kes õpetas meid paaripäevasel kursusel voolama, lendu tõusma, maha kukkuma ja eelkõige protsessi nautima. Kui akrobaatikas, mida Must Kast juba suhteliselt hästi tunneb, on eelkõige oluline tulemus, siis akrojooga puhul muutub just teekond ühest asendist teise erakordselt nauditavaks ja lõbusaks. Soovitame kõigile kollektiividele!


Kolm õde / Foto: Gabriela UrmFESTIVAL

September tähendab Tartus Draama festivali! Must Kast alustas üheksandat hooaega just selle raames, mängides Genialistide Klubis Ingomar Vihmari “Kolme õde”. Andsime kaks etendust õnnelikule publikule, kel oli sama nädala jooksul võimalik kogeda ka sama materjali ja sama lavastaja hoopis teistsugust esitlust Endla Teatri poolt. Aitäh festivalile küllakutse eest!


"Ernesto küülikud" Vabal Laval

KINGITUS

Koostöös MTÜ-ga Igale Lapsele Pere andsime 15. detsembril Tallinnas Vabal Laval Eestis elavatele Ukraina peredele ja lastele kaks tasuta “Ernesto küülikute” etendust, ühe ukrainakeelse ja teise venekeelse sünkroontõlkega. Väike panus sellesse, et hoida maailma ka keerulistel aegadel headuse ja rõõmu poole kaldu. Meid aitasid paljud: aitäh, Vaba Lava, ART Konverentsitehnika OÜ, mõlemal etendusel sünkroontõlget lugenud Victor Marvin ning lavastuse teksti vene ja ukraina keelde tõlkinud Katrin Kapinus ja Aleksandr Bražnik!


Noorsootöö tunnustussündmus / Foto: Marleen Kovalik

NOORSOOTÖÖ TUNNUSTUSSÜNDMUS

17. jaanuaril kuulutas Tartu linn Alexela Loomelaval välja noorsootöövaldkonna aasta aunimetused ja Must Kast oli palutud seekordset õhtut ning aunimetuste üleandmist läbi viima. Tseremoonia lavastaja oli Birgit Landberg, teksti kirjutas Kaarel Targo, helilooja oli Siim Aimla ja lavale astusid Laura Niils, Johannes R. Sepping ja Kristjan Lüüs. Aitäh kutsumast ja palju õnne laureaatidele!


"Lilli" / Foto: Rasmus Kull

ESIETENDUS

8. märtsil, rahvusvahelisel naistepäeval, esietendus Genklubis uuslavastus “Lilli”. Kaasaegne kangelaseepos ehk värsslavastus ärkamisajast käib läbi unustatud suurkuju, eesti esimese nais- ja inimõiguslase Lilli Suburgi eluloo. Elagu kogu loominguline komando: näitlejad Silva Pijon, Mariann Tammaru ja Agur Seim; näitleja, muusik ja seadete looja Kaarel Kuusk; kunstnik Inga Vares, valguskunstnik Karolin Tamm; värsi- ja viisidramaturg Jaanika Tammaru; loodramaturg ja lavastaja Kaija M Külm. Ja suur tänu ka lavatagustele kaasvõitlejatele: Merilyn Elge, Evelina Nõmme, Kaspar Gräzin. Ning vajalikul hetkel appi tõtanud Sten Arvi ja Renee Trei. Elagu toetajad ja rahastajad. Ja armastus.


Must Kast Pariisis

VÄLISREIS

18. märtsil esines Must Kast lavastusega “Lilli” Pariisis, La maison de la Conversation keskuses. Just seal tähistasid väliseestlased  seekord emakeelepäeva: samalaadne üritus toimub igal aastal erinevas riigis, erinevate korraldajate juhtimisel. Suur aitäh kutsumise ja sooja vastuvõtu eest, Pariisi Eesti Kool! Kevadõites Pariis jääb meile veel kauaks meelde. Musta Kasti sõitu toetasid lisaks kutsujale veel Eesti Suursaatkond Pariisis, Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital ning Tartumaa ekspertgrupp.


Janet Laidla

LOENG

19. aprillil jätkas Must Kast aastatepikkust traditsiooni korraldada uuslavastuse teemadega seotud avalik tasuta loeng. Seekord toimus loeng pärast “Lilli” esietendust. Meie maailmapilti tuli avardama ajaloolane Janet Laidla, kes kõneles teemal “Koduõpetaja kui naisharitlane”. Janet avas koduõpetajate rolli rahvusliku liikumise kontekstis ja rääkis koduõpetajate olulisusest naiste haridusmaastikul. Loengut käis taaskord salvestamas podcast tARTu hääl Jaanus Kaasiku isikus, tänu sellele on loeng kõigile huvilistele järelkuulatav.


Tartu Ülikooli Muuseumi visioonikonverents / Foto: Andres TennusTÜM VISIOONIKONVERENTS

12. mail toimus Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis visioonikonverents “Mõtlev muuseum”, millega tähistati Eesti muuseumitraditsiooni algust 220 aastat tagasi. Konverentsi ettekannete vahele kirjutas, lavastas ja esitas vahepalasid Must Kast, inspiratsiooniks värvikad seigad ja isiksused Eesti muuseumiajaloost. Lavastas Kaija M Külm, kujunduse tegi Illimar Vihmar, mängisid Mariann Tammaru, Johannes R. Sepping ja Agur Seim. Aitäh toreda koostööpakkumise eest! Kogu konverents on järelvaadatav UTTV keskkonnas.


Kerttu Maripuu

AASTA TEATRIKÜLASTAJA

14. mail lõpetas Must Kast Tartus Vanemuise väikeses majas oma 9. aasta sisehooaja, mängides täissaalile Peeter Volkonski lavastust “Carmen”. Etenduse lõppedes kuulutasime ovatsioonide tulvas välja ka möödunud aasta Parima Teatrikülastaja – üheksandat korda välja antud tiitli pälvis selle hooaja eest Kerttu Maripuu! Au ja armastus! Lisaks tunnustusele kaasneb tiitliga ka eluaegne priipääse kõikidele Musta Kasti etendustele. Tasub pingutada küll, kallis publik, me näeme teid hästi!


Riigikohus 30 / Foto: Artur SinipaluRIIGIKOHUS 30

25. mail tähistas Riigikohus oma 30. sünnipäeva. Must Kast aitas koos mitmete andekate sõpradega ERMi silla-alal toimunud olulist sündmust veelgi erilisemaks teha. Sündmuse lavastas Birgit Landberg, teksti kirjutas Kaarel Targo, mängisid Laura Niils, Kaarel Targo, Johannes R. Sepping, Karl Robert Saaremäe, Oliver Valk, Mathias Ausmeel ja Merilyn Elge. Lõpulaulule lisasid väge Tuudur Tilk, Joonatan Ants Laidus, Pauline Vähi, Laura Kiili, Ilmar Uduste ja Joonas Tomingas. Suur aitäh ja kummardus ka kõikidele teile: helilooja Siim Aimla, laulu sõnade autor Jaanika Tammaru, Tähtvere Tantsukeskuse üliägedad noored tantsijad ja koreograafid Kalver Kaseorg ja Irena Pauku, valgusevõlurid Mihkel Viinalass ja Joosep Kurm ning helide hertsog Sten Arvi!


Heili Einasto ja Sven Karja

LOENG

Et valmistuda suvelavastuseks “Luikede järved”, korraldas Must Kast 5. juulil Genialistide Klubis avaliku tasuta loengu. Kõnelejateks olid seekord Heili Einasto ja Sven Karja, loengu teemaks aga “Muinasjutulisest balletist poliitiliseks sõnumiks?”. Õhtu oli pilguheit Pjotr Tšaikovski muusikale loodud balleti ajaloole Venemaal ja uustõlgendustele maailmas. Meenutasime selle balleti meeldejäävamaid lavastusi Eestis ning püüdsime saada selgust, millega on see teos meid üle saja aasta lummanud. Samuti küsisime, kuidas muutus kaunis muinasjutuballett nõukogude kultuuri esindusteoseks. Loeng on järelvaadatav siin! 


Suvelavastus "Luikede järved" / Foto: Rasmus Kull

ESIETENDUS

1. augustil esietendus Luke mõisapargis Musta Kasti klassikatöötlus “Luikede järved”. Pjotr Tšaikovski klassikalist balletti ja sellega kaasnevat koreograafiat tõlgendasid meie lavale lavastaja-dramaturg Katrin Pärn ja lavastaja-koreograaf Janek Savolainen. Lisaks nendele olid loomingulises tiimis kostüümikunstnik Triinu Pungits, valguskujundaja Priidu Adlas ja helikujundaja Kaarel Kuusk. Musta Kasti poolt administratiivne tiim: produtsent Merilyn Elge ja turundusjuht Triin Truumure; samuti lavajõud: Laura Niils, Jaanika Tammaru, Kaija M Külm, Johannes R. Sepping, Kaarel Targo, Siim Angerpikk, Karl Robert Saaremäe. Hõissa!


kaheksas hooaeg 2021/2022


"Alina" / Foto: Gabriela Urm

LOENG

Kaheksanda hooaja sügist alustasime lisaks kavasoleva repertuaari mängimisele ka uuslavastuse “Alina” proovidega. Sellega seoses toimus 29. novembril Genialistide Klubis lavastuse teemasid avav avalik loeng, mis kandis nime “Alkoholism ja kaassõltuvus kui uskumustest punutud puur”. Kõnelesid Viljandi haigla alkoholitarvitamise häirete ravi teenistuse juhataja, psühholoog Jaan Saar ning Tartu Ülikooli filosoofia ajaloo kaasprofessor Roomet Jakapi. Suur tänu lektoritele ja aktiivsele publikule!


"Alina" / Foto: Gabriela Urm

ESIETENDUS

10. detsembril esietendus Genklubis visuaalpoeetiline draamalavastus raskusjõust: Elli Salo “Alina”. Soome autori näidendi tõlkis Kai Aareleid, lavastaja oli Kaija M Kalvet, kunstnik Inga Vares, valguskujundaja Karolin Tamm, liikumisjuht Jaanika Tammaru, helikunstnik Martin Rästa. Lavale astusid Laura Niils, Karl Edgar Tammi ja Kristian Põldma. On ka suur põhjus tänada projektijuhti Merilyn Elget ning turundusjuhti Birgit Landbergi, samuti proove nõustanud psühholoogi Jaan Saart ning paljusid teisi, kes lavastuse sünnile kaasa aitasid!


"Kolm õde" / Foto: Gabriela Urm

LOENG

Seoses “Kolme õe” läheneva esietendusega toimus 22. veebruaril Genialistide klubis avalik vestlusõhtu: kutsusime rääkima pereterapeudi ja hingehoidja Naatan Haameri, kellega lahkasime oma tegelaste kaudu perekonnasüsteemide hingeelu laiemalt. Vestlusõhtu kandis pealkirja “Prozorovid pereteraapias” ning selle salvestas järelkuulamiseks ka taskuhääling tARTu hääl Jaanus Kaasiku isikus. Olemas ka videos! Aitäh osalejatele ja kaasamõtlejatele.


"Kolm õde" / Foto: Gabriela Urm

ESIETENDUS

4. märtsil esietendus Genialistide Klubis Ingomar Vihmari kolmeosalise lavastusliku eksperimendi viimane vaatus, Anton Tšehhovi “Kolm õde” Musta Kasti kastmes. Lava- ja kostüümikujunduse tegi Illimar Vihmar, valguskujunduse Karolin Tamm. Lavale tuli Musta Kasti trupp üle aegade suures koosseisus: Laura Niils, Birgit Landberg, Kaija M Kalvet, Liina Guerrero, Jaanika Tammaru, Kristjan Lüüs, Karl Robert Saaremäe, Karl Edgar Tammi, Rauno Polman, Kaarel Targo. Projekti juhtis Merilyn Elge ning turundust Heli Anni. Hurraa ja Moskvasse!


Must Kast 8 / Foto: Gabriela Urm

8. SÜNNIPÄEV

27. märtsil sai Must Kast 8 aastat vanaks. No mis see kaheksa muud on kui sõprade abiga püsti aidatud igavik! Selle auks pidasime üle kahe aasta taas avalikku sünnipäevapidu. 26. märtsil esinesime Genklubis igavikulisest muusikast inspireeritud eeskavaga – lisaks Kasti lauljatele sajakäeline kolmeliikmeline bänd koosseisus Mikk Kaasik, Lota-Loviisa Rohtla ja Egnar Hernits; tantsuks mängisid nii suurepärane Eller bigband kui ka armsad DJd Karl Robert Saaremäe, Illimar Vihmar ja Ingomar Vihmar. Valgusega kujundas saali fantastiline Mihkel Viinalass. Aitäh kõigile, kes panustasid sellesse suurepärasesse õhtusse! Ja Must Kast forever!


"Kolm õde" / Foto: Gabriela Urm

LOENG

3. aprillil tegime tasa “Kolme õe” esietenduse eel tekkinud võla. Genialistide Klubi saalis kõneles tasuta avalikul loengul David Vseviov, kelle ettekande pealkirjaks oli “Müstiline kubermangulinn aastal 1900”. Armastatud ajaloolane paigutas Prozorovide perekonna mured ja rõõmud aegruumilise paratamatuse konteksti. Loengu salvestas järelkuulamiseks taskuhääling tARTu hääl Jaanus Kaasiku isikus. Aitäh osalejatele ja kaasamõtlejatele!


Paabu Karindi ja Reigo Tagapere

AASTA TEATRIKÜLASTAJA

12. mail lõpetas Must Kast oma kaheksanda hooaja. Viimaseks etenduseks jäi seekord Ingomar Vihmari “Kolm õde” Tallinnas Vabal Laval. Aplausi ajal andsime üle ka meie iga-aastase preemia: parima publikuliikme tiitli võitsid sel kevadel Paabu ja Reigo. Autasuga kaasneb igavene tänutunne ja tasuta sissepääs kõigile Musta Kasti korraldatud etendustele. Tehke järgi! Au ja armastus!


seitsmes hooaeg 2020/2021


"Memm" / Foto: Sasha Heifets

ESIETENDUS

12. septembril, Draama festivali raames, esietendus pärast segast kevadet kauaoodatud “Memm”, lavastus vanevanematest ja lastelastest, siirusest ja võõrusest, mälust ja mäletamisest. Mustal Kastil oli ütlemata rõõm teha koostööd lavastaja Maret Tamme, dramaturgi Joosep Susi, kunstniku Keili Retteri, helikujundaja Juhan Vihterpali, projektijuhi Agnes Neieri, müügijuhi Anni Parksepa ja lavalolijate Laura Kalle (Ugala) ja Kristo Kruusmaniga! Rõõm vanadest headest Karl Edgar Tammist, Karl Markenist ja Kaija M Kalvetist oli mõistagi sama suur.


"Peks mõisatallis" / Foto: Maris Savik

VÄLISREIS

“Peks mõisatallis” sai septembri lõpus teha oma kolmanda välisreisi – sedapuhku Kaunasesse! Festival Stage 10×10 võttis meid hästi vastu ja võõrustas nii soojalt kui maski kandes võimalik. Aitäh kutsujatele, publikumile ja reisi toetanud Kultuurkapitalile! Kui oma eesti turvas kaasas, võib eestlane rahvuskaaslast peksta kõikjal maailmas. Ja mis sel pekstaval muud üle jääb kui – kannatab ära!


"Carmen" / Foto: Gabriela UrmESIETENDUS

27. novembril jõudis esietenduseni “Carmen”, Peeter Volkonski lavastus Georges Bizet’ muusikale. Oli väga suur rõõm ja au teha koostööd Paide Teatriga Harri Ausmaa, Johannes R. Seppingu, Kirill Havanski, Joosep Uusi ja Kenn-Eerik Kannikese koosseisus. Loomulikult on tohutu tänutunne ka ülejäänud trupi ees: lauluõpetaja Ele Sonn, kunstnik Iir Hermeliin, valguskunstnik Karolin Tamm, produtsendi assistent Eliise Künnis ning helilooja, seadete autor ja unustamatu tsirkusedirektor Kaarel Kuusk. Musta Kasti poolt astusid lavale veel Laura Niils, Jaanika Tammaru, Birgit Landberg, Kaija M Kalvet, Kaarel Targo, Karl Robert Saaremäe ja Karl Edgar Tammi.


"Sada sekundit südaööni" / Foto: Gabriela Urm

7. SÜNNIPÄEV

Piirangute tõttu tähistas Must Kast oma seitsmendat sünnipäeva 27. märtsil 2021 virtuaalselt. Elustasime viimase suvelavastuse tegelased ja tantsisime veel kord olude sunnil aktuaalset Surmatantsu. Inspiratsioon tuli Edward von Lõnguselt, lavastas Kaija M Kalvet, sõnad kirjutasid Kaija M Kalvet ja Jaanika Tammaru, viisid lõi Jaanika Tammaru, seaded ja heli Kaarel Kuusk ja Kathi Koch, video filmis Silver Kaljula, valguse kujundas Oskar Harding, kostüümid Inga Vares, laulu salvestas Jeremy Macachor. Täname Mariann Tammaru, Epp Peedumäed, Margit Leplat, Pirge Sildmaad, Anu Sildnik-Kutsarit ja Alina Toptchyit.


Aro Velmet ja Ilmar Raag / Musta Kasti loengud

LOENG

1. juulil palusime oma suvelavastuse “Pidu katku ajal” ettevalmistuseks Genialistide Klubi saali kõnelema Ilmar Raagi (“Agressiivsusest, kohanemisest, ükskõiksusest”) ja Aro Velmeti (“Epideemiast kui dramaturgilisest sündmusest”). Suur tänu kõnelejatele, kuulajatele ja kaasamõtlejatele! Mõlemad loengud olid kõikidele huvilistele, nagu ikka, tasuta.


"Pidu katku ajal" / Foto: Gabriela Urm

ESIETENDUS

23. juulil esietendus Eesti Maanteemuuseumis Põlvamaal must komöödia “Pidu katku ajal”. Lavastus pakkus võimalust naeru, laulu ja tantsu kaudu kestva pandeemia ja selle ühiskondlike mõjude üle järgi mõelda. Erakordselt kuumas suves valminud komöödia lavastaja oli Birgit Landberg, dramaturg Paul Piik, helilooja Siim Aimla, liikumisjuht Raho Aadla, kunstnik Kristel Maamägi, valguskunstnik Emil Kallas ning lavastaja assistent Merilyn Elge. Liiva sees lustisid Jaanika Tammaru, Laura Niils, Kaija M Kalvet, Kaarel Targo, Rauno Polman ja Johannes R. Sepping Paide Teatrist. Aitäh toetajatele! Lavastuse esietendusel kuulutasime välja ka selle veidra hooaja Parimad Teatrikülastajad: tiitli pälvisid seekord Lennart Peep ja Georg Aule!


kuues hooaeg 2019/2020


"Ernesto küülikud" / Foto: Gabriela Liivamägi

FESTIVAL

Draama festival toimus sel aastal 11.-14. septembril ja Must Kast esines seal oma koguperelavastusega “Ernesto küülikud”. Saime positiivse tagasiside ja hea tuju osaliseks! Suur tänu festivali korraldajatele ja vabatahtlikele ning muidugi ka publikule. Kohtumiseni järgmistes saalides!


"Peks mõisatallis" / Foto: Maris Savik

VÄLISREIS

Must komöödia “Peks mõisatallis” sõitis septembri lõpus esimest korda välismaale! Saksamaal Stralsundis toimunud festival Biennale Theater Hanse toimus 26.-29. septembril ning meie etendus õnnestus hästi ka võõras kultuuriruumis, saksakeelse tõlkega varustatult. Aitäh külla kutsunud festivalile ning Eesti Kultuuriministeeriumile, kes sõitu ja Eesti kultuuri maailma viimist toetas!


"Õhupallid" / Foto: Laura-Liisa Muru

VÄLISREIS

Novembri alguses toimus USAs, Washington D.C.-s lastefestival Kids’ Euro. Meie osalesime seal oma kõige vanema mängukavas oleva lavastusega – sõnatu koguperetükiga “Õhupallid”. Esinesime koolides, Soome Suursaatkonnas ja Sitar Arts Center’is. Täname toetajaid: Eesti Kultuurkapital, Tartu Kultuurkapital, Tartu Linn ja Eesti Suursaatkond Washingtonis! Samuti täname meediat meie uudisnuppu üles noppimast: teade ERR kultuuriportaalis, teade Tartu Postimehes. See oli ühtlasi õhupallide viimane väljalend – nuhöö!


"Evolutsiooni revolutsioon" / Foto: Gabriela Liivamägi

ESIETENDUS

5. detsembril esietendus Mustas Kastis “Evolutsiooni revolutsioon”. Minimuusikali õnnetunde võimatusest ja täitmatust täiusest lavastas Birgit Landberg. Mängisid, tantsisid ja laulsid Jaanika Tammaru, Kristjan Lüüs ja Kaarel Targo. Lavastuse kunstnik oli Illimar Vihmar, valguskujundaja Emil Kallas, liikumisjuht Raho Aadla, helilooja Siim Aimla ning dramaturg Mehis Pihla. Sädelust, rõõmu ja sügavust!


Tartu rahu sünnihetk / Foto: Mana Kaasik

TARTU RAHU

2. veebruaril oli Mustal Kastil austav ülesanne tähistada Tartu rahu sünnihetke kell 00:45 Tartu Raekoja platsil, mis oli ühtlasi EV100 viimane sündmus. Hetke lavastas Kaija M Kalvet, muusikaliselt kujundas Kaarel Kuusk, liikumise seadis Jaanika Tammaru, valguse kujundas Oskar Harding, video lõi Kerttu Kruusla. Helitehniliselt toetas Sten Arvi ning lavale astusid Kristian Põldma, Laura Niils, Karl Edgar Tammi, Grete Jürgeson, Agur Seim, Jaanika Tammaru, Mariann Tammaru ja Karl Robert Saaremäe. Täname EV100 meeskonda koostööpakkumise eest. Oli au!


"Peks mõisatallis" / Foto: Maris Savik

VÄLISREIS

Veebruari lõpus sõitis oma kolmanda sünnipäevani jõudnud must komöödia “Peks mõisatallis” Euroopasse, andes külalisetendusi Luksemburgis (Théâtre Le 10) ning Brüsselis (Warehouse Studio Theatre). Aitäh võõrustajatele ja publikumile, samuti toetajatele! Rõõm on rõõmu tuua.


"Ernesto küülikud" / Foto: Gabriela Liivamägi

TUNNUSTUS

Salme Reegi nimelise teatriauhinna žürii nomineeris 2020. aasta teatriauhinnale Kaija M Kalveti, kelle “Ernesto küülikuid” tõsteti esile kui “leidlikku, mängulist ja keskkonnatundlikku lastelavastust”. Musta Kasti kolmas nominatsioon selles kategoorias – kummardus maani ja aitäh tunnustuse eest!


Heilo Aadla ja Kadri Kosk

AASTA TEATRIKÜLASTAJA

Riigis väljakuulutatud eriolukorra tõttu tuli 2020. aasta kevad teisiti. Alates märtsist ei olnud võimalik mängida etendusi ega pidada ka traditsioonilisi sünnipäevapidustusi. Sellepärast kuulutasime aasta parima teatrikülastaja laureaadi välja 21. mail toimunud Tartu Uue Teatri virtuaallaadal. Aunimetuse ja igavese priipääsme Musta Kasti pälvisid teenitult Heilo Aadla ja Kadri Kosk. Au ja armastus!


"Sada sekundit südaööni" / Foto: Gabriela Urm

ESIETENDUS

2. juulil esietendus Mustas Kastis väga eriskummaline suvelavastus: Tallinna Biennaalil avatud Edward von Lõnguse esimese isikunäituse sisse lavastatud maailmalõpumissa “Sada sekundit südaööni”. Teenistused leidsid aset Ülemiste Citys. Johannese Ilmutusraamatust ning kunstniku töödest inspireeritud teenistuse lavastas Kaija M Kalvet, kunstnik oli Inga Vares, valguskujundaja Karl Marken, orelit mängisid Kaarel Kuusk ja Kathi Koch, grimmi lõi Margit Lepla, liikumist juhtis Jaanika Tammaru, pühakojas teenisid Birgit Landberg, Mariann Tammaru, Laura Niils, Jaanika Tammaru, Agur Seim, Kristian Põldma, Kaarel Targo ja Karl Edgar Tammi. Toetajaid oli palju. Aitäh!


viies hooaeg 2018/2019


Musta Kasti talgupäev 2018. aasta sügisel

TALGUD JA HOOAJA AVAMINE

15. septembril 2018 avasime oma viienda hooaja, mida alustame sobivalt viie uue liikmega: tere tulemast, Henri Roosipõld, Tiina Klooster, Illimar Vihmar, Karl Robert Saaremäe ja Kristian Põldma! Võtsime osa maailmakoristuspäeva talgutest, koristades Kabina lähedalt metsast umbes 10 kuupmeetrit prügi; jalutasime koos Jaanika Tammaru läbi-linna-lavastusega Annelinnast Genklubisse ning pidasime lõpuks traditsiooniliselt piknikku TÜ botaanikaaias. Suur tänu kõigile, kes meid sel teekonnal saatsid. Aitäh ka Raimu Hansonile kajastamast ja tutvustamast ning Terevisioonile külla kutsumast (Mihkel loeb lehti 1:11:56, Jaanika ja Kaija räägivad hooajast 1:53:45)!


"Caligula" / Foto: Gabriela Liivamägi

LOENG

Oktoobris 2018 toimus Musta Kasti loengusari “Eksistentsialism, hullus ja ajukeemia”. Kolmel sügisõhtul avasid põnevaid teemasid Tarmo Jüristo (“Kangelane ja kangelaslikkus lääne kultuuris”), Leo Luks (“Eksistentsialism kirjanduse ja filosoofia vahel”) ja Kariina Laas (“Hullus ja ajukeemia”). Aitäh lektoritele ja kuulajatele, aga ka Hasartmängumaksu Nõukogule, tänu kellele olid üritused kõigile tasuta, ning ERR kultuuriportaalile, kes loengud oma lehele järelvaatamiseks ja -kuulamiseks üles on pannud.


"Caligula" / Foto: Gabriela Liivamägi

ESIETENDUS

Novembris 2018 esietendus Lennart Peebu lavastus Albert Camus’ tekstile – võimuöö tragöödia “Caligula”. Väiketeatri jaoks oli märkimisväärne nii näitlejate hulk laval (9!), taustajõudude hulk lava taga (12!) kui ka seni suurim Genialistide Klubi saali ehitatud lavakujundus (kunstnik Maarja Pabunen, lavameister Mattias Merilai). Lavastusele lõi muusika Karl Petti, liikumisjuht oli Jaanika Tammaru, valguskujundaja Karolin Tamm, videokujundaja Kärt Petser, grimmikunstnik Krista Kattel. Lavale astusid Kaarel Targo, Laura Niils, Silver Kaljula, Karl Robert Saaremäe, Kristian Põldma, Karl Edgar Tammi, Martin Tikk, Märt Koik ja Kristjan Lüüs.


Ernesto küülikud / Foto: Gabriela LiivamägiESIETENDUS

Märtsis 2019 esietendus Piret Raua samanimelisel debüütromaanil põhinev laste- ja koguperelavastus “Ernesto küülikud” Saksa Kultuuri Instituudis. Dramatiseeris ja lavastas Kaija M Kalvet, kaasa tegid veel kunstnik Inga Vares, helilooja Ardo Ran Varres, nukumeister An-Liis Amur ning valguskujundaja Karl Marken. Karl Marken ehitas ka imekauni tsirkusetelgi, mille sees kogu värviline seiklus sai laiali rulluda. Lavale astusid Agur Seim, Jaanika Tammaru, Karl Edgar Tammi ja Siim Angerpikk. Lisaks kinkisime enda poolt puudustkannatavale lastele 100 teatripiletit.


Musta Kasti uus kaubik / Hooandja projekt

HOOANDJA JA KAUBIK

Detsembrist kuni 14. märtsini 2019 kogus Must Kast raha Hooandjas, et soetada endale isiklik väikekaubik. Tänu 254 toetajale projekt õnnestus lausa 104% vääriliselt! Kogusime kokku endalegi uskumatuna tundunud summa 9844 eurot ja 22 senti. Väikekaubik lihtsustab Musta Kasti igapäevaelu Tartus, aga võimaldab sõita ka aina rohkem ringi ning viia Kasti kaugemale, kõigi nendeni, kel sõit Tartusse on keeruline. Kohtumiseni! Ja aitäh, IV pluss AS!


Ernesto küülikud / Foto: Gabriela Liivamägi

LOENG

18. märtsil 2019 pidas Musta Kasti kutsel avaliku tasuta loengu Genialistide Klubis Mari Niitra, kes kõneles teemal “Muinasjutuliste tegelaste ja kaasaja ühiskonna oluliste probleemide ühendamine Eesti lastekirjanduses ja Piret Raua loomingus”. Loeng oli inspireeritud äsja esietendunud lastelavastusest “Ernesto küülikud” ning avas juubelipidustuste auks korraldatud teatrimaratoni.


Musta Kasti 5. sünnipäev / Foto: Gabriela Liivamägi

5. SÜNNIPÄEV

21.–30. märtsil 2019 tähistas Must Kast oma viiendat sünnipäeva teatrimaratoni ja traditsioonilise peoga: tõime publiku ette viis lavastust viiest möödunud hooajast (“5 grammi sisemist rahu”, “Jõud”, “Peks mõisatallis”, “Prohvet”, “Ernesto küülikud”) ning tantsutasime pidutsejaid Tartu Levimuusika Orkestri, Marten Kuninga, Inner Space Disco ning säraküünalde saatel. Aitäh kõigile kaasaelajatele ja kajastajatele! Mälestuseks: Heili Sibritsa intervjuu Postimehes, Grete Palgi reportaaž Tartu Postimehes, Marite Butkaite ood kultuuriportaalis. Aasta Teatrikülastajaks valis Musta Kasti kollektiiv armastatud ja austatud Aune Tammi.


“5 граммов” / Foto: Kevin KohjusESIETENDUS

29. aprillil 2019 esietendus Tallinnas Lindakivi Kultuurikeskuses Musta Kasti esimene venekeelne lavastus “5 граммов”. Lavastaja Silver Kaljula aastatepikkuse unistuse aitasid lavale tuua Vene Teatri näitleja Aleksandr Zhilenko, tõlkija Maia Soorm, valguskujundaja Sander Aleks Paavo, projektijuht Reeli Lonks ning turundusjuht Aleksandr Hobotov. Lavastus on edasiarendus mitmeid auhindu võitnud eestikeelsest noortelavastusest “5 grammi sisemist rahu”, mis põhines Kätlin Padesaare kirja pandud pooldokumentaalsel tekstil ühe tavalise noormehe kujunemisest süstivaks narkomaaniks.


neljas hooaeg 2017/2018


"Õhupallid" Hiina reisil

VÄLISREIS

Augustis 2017 sõitsime oma teise välislähetusse: keeleülene lastelavastus “Õhupallid” kutsuti Pekingisse nelja etendust mängima! Suur tänu toetuse eest Kultuuriministeeriumile ning Ugly Ducklingi kompaniile. Hiina lapsed ja lapsevanemad olid vägagi tänuväärne publik ning totaalselt teistsugune kultuurikogemus jääb pikaks ajaks meelde. Raimu Hansoni artikkel sellest, kuidas tartlased kultuuri maailma viivad, siin!


"Ületoodetud teater" / Foto: Linda Liis Eek

FESTIVAL

Septembris 2017 vastutas Must Kast festivali Draama 2017 off-programmi eest. Võtsime endale alapealkirjaks “Ületoodetud teater”, kutsusime Tartusse esinema Kinoteatri, Teater KELMi, Lavaka XXVII lennu ja iseenda, palusime Mehis Pihlal kokku panna ühekordse vabakutseliste ühenduse toote ja tantsutasime ühel õhtul inimesi. Sissejuhatuseks kõigest ja mitte millestki räägiti näiteks AKs. Keiu Virro tegi kokkuvõtte Eesti Päevalehes, Kerli Jõgi Tartu Postimehes, Heili Sirbits Postimehes, Riina Oruaas Sirbis, Mihkel Truman aga ERR kultuuriportaalis.


Musta Kasti 4. hooaja avapiknik Botaanikaaias

HOOAJA AVAMINE

30. septembril 2017 avas Must Kast oma neljanda hooaja. Viisime publiku Jaanika Tammaru ja Karl Edgar Tammi ühekordse läbi-linna-lavastusega Tartu tänavatele rändama ning sõime pidulikult ja traditsiooniliselt Tartu Ülikooli Botaanikaaias kooki, porgandit ja pirukat. Tutvustatud said uued lavastused ja üle vaadatud armsad näod. AK luges meie pressiteadet, tuli kohale, ja kajastas niimoodi. Aitäh!


"Röövel Rumcajs" / Foto: Gabriela Liivamägi

KINGITUS

Detsembris 2017 tegime omapoolse kingituse puudustkannatavatele peredele ning andsime soovijatele 100 tasuta teatripiletit, et tulla vaatama jõulueelseid “Röövel Rumcajs” etendusi. Loodame, et koha saanud inimesed tundsid meiega koos pühadesoojust ja head meelt; samuti täname Raimu Hansonit kajastamast – sarnase kingituse tegime kolmandat aastat järjest ning võisime rõõmuga tõdeda, et publik on meid ehk nüüd leidnud. Rõõm olgu kõikjal!


"Prohvet" / Foto: Gabriela Liivamägi

LOENG

Veebruaris ja märtsis 2018 toimusid Genialistide Klubis kaks avalikku loengut: Kristel Vilbaste “Emotsioonidega elu: elu väljaspool virtuaalmaailma ja naftasõltuvust” ning Aro Velmeti “Kuidas mõelda maailmalõpust? Kliima soojenemine poliitikas ja popkultuuris”. Seda kõike sissejuhatamaks järgmist uuslavastust, Kahlil Gibrani samanimelise teose järgi pealkirja saanud “Prohvetit”. Loengud olid kõigile kuulajatele tasuta.


"Prohvet" / Foto: Gabriela Liivamägi

ESIETENDUS

Märtsis 2018 esietendus Genialistide Klubis maailmalõpu-lavastus “Prohvet”. Kahlil Gibrani samanimelise teose järgi pealkirja saanud lavastuse dramaturg ja lavastaja oli Kaija M Kalvet, kunstnik Illimar Vihmar, valguskujunda Karl Marken, liikumisjuht Jaanika Tammaru ning laval kohtusid Musta Kasti näitlejate Kaarel Targo, Mihkel Kallaste ja Karl Edgar Tammiga külalised Kristian Põldma ja Liisu Krass.


Musta Kasti 4. sünnipäev / Foto: Henry Griin

4. SÜNNIPÄEV

Märtsis 2018 tähistas Must Kast oma neljandat sünnipäeva juba viienda Märtsidionüüsiaga. Päris sünnipäeval sõime pidulikult torti, avasime ajalugu tutvustava mininäituse ja kuulutasime välja seekordse aasta Parima Teatrikülastaja: Lahkete Silmadega Jani. Järgmisel päeval vallutasime Möku ja tegime terve päeva baaris tööd. Nädalavahetusel kutsusime taas endale ja publikule külla Tartu Levimuusika Orkestri, lisaks esitles plaati Eneseimetlejate Klubi, tantsuks mängis Inner Space Disco ning põlesid säraküünlad. Kajastas muuhulgas Tartu Postimees. Aitäh selle eest ja aitäh kõigile õnnitlejatele!


"Peks mõisatallis" / Foto: Maris Savik TUNNUSTUS

Märtsis 2018 sai Must Kast oma esimese teatriauhinna: must komöödia “Peks mõisatallis” lavastaja Birgit Landberg ning dramaturg Paul Piik pärjati Salme Reegi nimelise auhinna laureaatideks! Ehkki kategooria on mõeldud peamiselt laste- ja noortelavastuste esiletõstmiseks, on rõõm suur – küllap anti kinnitust sellele, et lavalt tulvab Jaanika Tammaru, Kristjan Lüüsi ja Kaarel Targo esituses vastu vaid väga nooruslik energia! Aitäh!


Musta Kasti talgupäev 2018. aasta kevadel

TALGUD JA LOENG

Mais 2018 tähistasime sisehooaja lõppu Retkehetkega, võttes seekord osa üle-eestilisest talgupäevast. Koos sõpradega riisusime, lõikasime ja põletasime risu Maanteemuuseumis Põlvamaal, kõik selle nimel, et tulevane suveetendus saaks väärika lava. Pärast sõime talgusuppi, kuulasime Haldi Välimäe kontserti ning Tartu Ülikooli rakenduslingvisti Virve-Anneli Vihmani loengut “Metslapse lingvistika: kas metsas kasvanud laps võib õppida rääkima?” Istutasime ka oma kirsipuu ning kommenteerisime kõike AK-le. Suur tänu kõigile abilistele, koostöös peitub jõud!


"Jutupeatus" / Tartu Linnaraamatukogu projekt

JUTUPEATUS JA OOPERISÜMBIOOS

Juunis 2018 lõi Must Kast kaasa kahes lahedas ühistöös – 13. juunil avasime Kaija M Kalveti kirjandusliku rongkäiklavastusega Oskar Lutsu nimelise linnaraamatukogu EV100 projekti Jutupeatus ning 29. juunil võtsime osa Tartu Linna Päeva kolmandast Ooperisümbioosist: Genialistide Klubis etendus Lennart Peebu ja Giacomo Puccini “Madama Butterfly”. Ooper sai mängeldes teleseebi kuue, kuid ei kaotanud midagi oma traagikast. Laval särasid lisaks mustkastlastele Mihkel Kallastele ja Kaija M Kalvetile ooperisolistid Maria Listra ning Rasmus Kull.


"Mowgli" / Foto: Gabriela Liivamägi

ESIETENDUS

Juulis 2018 esietendus Põlvamaal Eesti Maantemuuseumis tempokas koguperelavastus “Mowgli”. Alusmaterjali dramatiseeris Piret SG, lavastas Birgit Landberg, kunstnikutöö tegi Maret Tamme. Liikumist juhtis Jaanika Tammaru, grimmi töötas välja Margit Lepla, muusikalise kujunduse tegi Kaarel Kuusk ning valguslahenduse Emil Kallas. Laval oli rahvast kui palju: Kaarel Targo, Jaanika Tammaru, Rauno Polman, Kristjan Lüüs, Laura Niils, Märt Koik, Liina Leinberg ja Karl Edgar Tammi, lisaks Laura Cocho, Mira Gaydarova, Kelly Mattus ja Kaia Kõrge. Etendustele kohalejõudmiseks sai matkata läbi Tilleoru ürgoru. 2018. aasta suvi kostitas ülifüüsilist džunglitükki ka troopilise kuumusega.


kolmas hooaeg 2016/2017


Musta Kasti 3. hooaja avamine / Foto: Helen Västrik

HOOAJA AVAMINE JA ESIETENDUS

15. septembril 2016 avasime oma kolmanda hooaja! Selle auks oli meil piknik Botaanikaaias, “Avameelselt arvamisest” esietendus ning kirsiks tordil õhtune Genialistide Klubi 10. sünnipäeva tähistamine, kus astusime üles Genialistide tribüütbändi lauljatena. Avapiknikul käis külas ka Postimees, kes tegi pilti ning galeriid võib vaadelda siit. Aitäh, kui käisid külas, aitäh, kui olid mõttes meiega! Ja pärast käisime Terevisioonis ka ning tegime sellise toreda video lisaks!


"Õhupallid" Türgis ASSITEJ festivalil Bursas

VÄLISREIS

Oktoobris 2016 osalesime esimest korda rahvusvahelisel teatrifestivalil, Türgi ASSITEJ korraldatud noorte- ja lasteteatrite kogunemisel Bursa linnas. Käisime seal oma lastelavastusega “Õhupallid” ja rõõmustasime nii sooja vastuvõtu, sooja ilma kui sooja hammami-vee üle. Sai kinnitust, et tegu on tõepoolest keeleülese tükiga, mida Türgi lapsed Eesti omadega väga sarnaselt mõistavad ja vastu võtavad. Ka täiskasvanud publikult saime pai. Niisiis – järgmiste festivalideni!


"Kangelased" / Foto: Henry Griin

ESIETENDUS

Novembris 2016 esietendus Peeter Volkonski lavastus “Kangelased” Vilde lokaalis. Näitlejate Kaija M Kalveti, Laura Niilsi, Liina Leinbergi, Mihkel Kallaste, Karl Edgar Tammi ja Märt Koigi monoloogid valmisid nende enda sulest, lavastaja ülevaatliku pilgu all. Maitsva heeringapala kõrvale said külastajad kuulda väikse viguri ja vindiga ajaloost. Magustoiduks olid hevibändi Desert Queen kirjutatud lood proletaarsete poeetide tekstidele ja kõike kaunistas kirsina Henry Griini kunstnikutöö.


"Jõud" on 2016. aasta kõige laste- ja noortesõbralikum tegu / Tartu Noorsooteenistus

TUNNUSTUS

Detsembris 2016 saime olulise ja rõõmustava tunnustuse Tartu linnalt: lavastuse “Jõud” väljatoomine koostöös Forseliuse kooliga kuulutati aasta kõige laste- ja noortesõbralikumaks teoks! Täname, punastame, töötame edasi! Tartu linna pressiteadet, kus kajastatakse ka teisi sündmusel auhinna pälvinud laureaate, saab lugeda siit.


"Peks mõisatallis" / Foto: Maris Savik

ESIETENDUS

Veebruaris 2017 esietendus Birgit Landbergi “Peks mõisatallis”, mis käsitles eesti ajalugu musta huumori kaudu. Küsides, miks kannatus on püha ja miks me oleme oma identiteedi üles ehitanud ideele 700st aastast orjapõlvest, tuli lavastus vaatajate ette sobivalt vabariigi 99. aastapäeval. Külla tulid dramaturgina Paul Piik Kinoteatrist, valgustajana Emil Kallas Tallinna Linnateatrist, kunstnikuna Illimar Vihmar. Turbamulla sisse püherdama, laulma ja kannatama asusid Jaanika Tammaru, Kaarel Targo ja Kristjan Lüüs.


"Müür" / Foto: Gabriela Liivamägi TUNNUSTUS

Veebruaris 2017 toodi rahvahääletusele kandideerima 28 eelmise aasta keeletegu. Aasta keeleteokonkursil anti välja kaks auhinda: peaauhind ja rahvaauhind. Peaauhinna otsustasid taasiseseisvunud Eesti haridus- ja teadusministrid, rahvaauhind selgitati avaliku hääletuse teel. Üheks kandidaadiks oli ka Eesti viipekeelse lavastuse „Müür“ etendused! Aitäh esitajale ning Emakeele Seltsile, kes meie lavastuse sõelale jättis!


"Röövel Rumcajs" / Foto: Gabriela Liivamägi

ESIETENDUS

Märtsis 2017 esietendus uus lastelavastus “Röövel Rumcajs”. Seekord võttis osa suisa kaks külalisnäitlejat ja mõlemad meie kodukoolist: TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti 11. lennu tudengid Karl Robert Saaremäe ja Martin Tikk. Kaasa lõid veel Laura Niils, Liina Leinberg ja Silver Kaljula, lavastas Lennart Peep ja kunstnik oli samuti Viljandist tuttav Elise Nigul. Uusi vahvaid lastelaule viisistas Kristjan Lüüs. Röövel hakkas seiklema hubases teatrisaalis Teatri Kodus.


Musta Kasti 3. sünnipäev / Foto: Gabriela Liivamägi

3. SÜNNIPÄEV

20.-27. märtsil 2017 tähistas Must Kast oma kolmandat sünnipäeva. Nädalasse mahtus heategevuslik väljasõit lavastusega “Õhupallid” Narva Laste Varjupaika, kaks “Peks mõisatallis” etendust kodusaalis, sünnipäevalavastuse “Siuru sada” ainuetendus, “Röövel Rumcajs” etendus Teatri Kodus koos ühise koogisöömisega ning Siuru albumite põhjal koostatud laulu- ja luulekava 27. märtsi õhtul Genialistide Klubis. „Loomise rõõm – see olgu meie ainus tõukejõud,“ ütles Tuglas Siuru motoks. See sobib ka meile. Käimasoleva hooaja Parima Teatrikülastaja preemia pälvis seekord Valle-Sten Maiste. Au ja armastus!


"Jõud" / Foto: Ruudu Rahumaru TUNNUSTUS

Aprillis 2017 pälvis Must Kast Tartu linnalt tunnustuse kui Aasta Terviseedendaja. Oleme uhked ja tänulikud! Tiitli üleandmisel toodi välja, et oleme koostööd teinud nii õpilaste ja koolide kui tervisespetsialistidega, et tuua vaatajate ette lavastusi, mis paneksid rohkem mõtlema ühiskonna valukohtadele ja ka neist tulenevatele tervise- ja sotsiaalprobleemidele. Oluliseks peeti ka etendustele järgnevaid vestlusringe. Loe Tartu linna pressiteadet siit!


"Jõud" väljasõidul 2017. aasta kevadel

RINGREIS

Kevadel 2017 tegime noortelavastusega “Jõud” esimese pika tuuri peaaegu üle terve Eestimaa – sellega seoses maailmatu suur aitäh Hiiumaa, Pärnu, Põlva, Võru, Viljandi, Jõhvi, Rakvere, Viimsi, Tallinna, Jõgeva, Paide, Haapsalu, Kuressaare ja kodusele Tartu publikule, samuti kõigile meid abistanud moderaatoritele, viipekeeletõlkidele, administraatoritele ja lavatehnikutele! Aitäh, Iv Pluss AS ja Froosh, programm “Teater maal” ning kõik öömaja pakkunud sõbrad ja hostelid! Võimatu sai taas võimalikuks.


Retkehetk Musta Kasti 3. hooaja lõpetamsieks

SISEHOOAJA LÕPETAMINE

2017. mai lõpus võtsime koos publikuga teistkordselt ette Retkehetke. See aasta õnnistas meid ilusa ilmaga, mille paistel sõitsime rataste ja autodega Ilmatsalu-Kärevere matkarajale. Pärast väikest jalutuskäiku pisikeste üllatuste ning koolitustega jõudsime piknikupaika ning andsime üksteisele toreda sisehooaja eest auhindu. Täname kõiki osalejaid, meil oli kaunis pühapäev. Ning kaunis kolmas aasta.


"Kaksismaa" / Foto: Gabriela Liivamägi

ESIETENDUS

Juunis 2017 esietendus meie esimene rahvusvaheline projekt: Eesti-Soome koostöös valminud “Kaksismaa/Kaksoismaa” ERMi Viinaköögis. Lavastas Anni Mikkelsson Meriteatterist, kunstnikutöö tegi Kristel Maamägi, valguskujunduse Mari-Riin Villemsoo. Soomest olid lisaks lavastajale külas koreograaf Suvi Kemppainen ning näitlejad Jonnakaisa Risto, Vera Veiskola, Hennariikka Laaksola ja Heidi Ajanto. Musta Kasti poolt astusid lavale Laura Niils, Birgit Landberg, Kaija M Kalvet, Liina Leinberg, Mihkel Kallaste ja Karl Edgar Tammi.


teine hooaeg 2015/2016


Musta Kasti 1. hooaja avamine / Foto: Riho Vahtras

HOOAJA AVAMINE JA ESIETENDUS

Septembris 2015 kolis Must Kast Tartusse! Esimese iseseisev hooaeg sai avapaugu perelavastusega “Õhupallid”. Keeleülene lavastus põhines Daniil Harmsi vigurjuttudel, selle dramatiseeris ja lavastas Kaija M Kalvet. Lavastusele kirjutas muusika Kaarel Targo, kes astus ka lavale, seltsilisteks kaasas Liina Leinberg, Laura Niils ja Kristo Veinberg. Pärast etenduse lõppu ning pidulikku Musta Kasti sildi avamist Genklubi hoovil liikus teater koos publikuga Botaanikaaeda mõnusat sügisest piknikku pidama. Loe Müürilehe kajastust siit!


"Laevatüdruk" / Foto: Laura-Liisa Muru

KOLM ESIETENDUST

Oktoober 2015 oli monolavastuste kuu – alustasime uuendatud versioonis juba kooli ajal idanema läinud monolavastuste mängimist. Esiteks “5 grammi sisemist rahu”: Silver Kaljula noortelavastus ühe tavalise noormehe kujunemisest süstivaks narkomaaniks. Teiseks Jaanika Tammaru “Tanknaine/Laevatüdruk”, kus kahe väga erineva naise siseelu kajastus trummar Tõnis Kirsipu ning saksofonist Tobias Tammearu mängu saatel. “Tanknaisest” valmis ka ingliskeelne versioon, pakkumaks sisukat meelelahutust välistudengitele ja linna külalistele. See kandis nime “Woman Like A War Machine”.


"Persona" / Foto: Gabriela Liivamägi

ESIETENDUS

Novembris 2015 esietendus Genialistide Klubis Ingmar Bergmani klassikalisel filmistsenaariumil põhinev lavastus “Persona”. Musta Kasti versioonis oli lavastajaks Kaija M Kalvet, kunstnikuks Birgit Landberg, videokujunduse lõi Kristo Veinberg ning valguslahenduse Mari-Riin Villemsoo. Lavastusele kirjutas imekauni originaalmuusika Kaarel Kuusk. Lavale astusid Jaanika Tammaru, Laura Niils, Mihkel Kallaste ja Mariann Tammaru. Stsenaariumi tõlkis Ülev Aaloe.


"Padjatäis päikest" / Jaanika Tammaru, Margit Tamm / Foto: Gabriela Liivamägi

ESIETENDUS

Detsembris 2015 esietendus Mustal Kastil Uue Teatri proovisaalis lastelavastus “Padjatäis päikest”. Lavastus sündis india muinasjuttude ainetel. Need seadis kokku Anu Sildniik, lavale aga Lennart Peep. Kunstnikutöö tegi Birgit Landberg, valguskujunduse Silver Kaljula. Indiasse seiklesid laval Jaanika Tammaru, Laura Niils, Silver Kaljula ja Margit Tamm. Sooja ja  seikluslikku perelavastut said tasuta vaatama tulla vähekindlustatud ja erivajadustega lapsed ning täiskasvanud.


"Võõrana põhjala kõrbes" / Foto: Ruudu Rahumaru

ESIETENDUS

Veebruaris 2016 esietendus Genialistide Klubis Lennart Peebu lavastus “Võõrana põhjala kõrbes”. Lavastusele kirjutas alusteksti Marite H. Butkaite, kunstnik oli Birgit Landberg, grimmeerija Margit Lepla, liikumisjuht Jaanika Tammaru, helikujundaja Sten Arvi. Valguskujunduse lõid Gabriela Liivamägi, Jari Matsi ja Mihkel Kallaste. Lisaks Musta Kasti näitlejatele Laura Niilsile, Kaarel Targole, Kaija M Kalvetile, Märt Koigile ja Silver Kaljulale astus lavale ka Tartu Ülikooli Naiskoor dirigent Triin Kochiga eesotsas.


"5 grammi sisemist rahu" / Silver Kaljula / Foto: Gabriela Urm

⭐ TUNNUSTUS ⭐

Veebruaris 2016 anti Silver Kaljulale kaks tähtsat tunnustust. Esiteks nimetas Tartu Linn meie näitleja Aasta Kultuurikandjaks uustulnuka kategoorias. Samuti nomineeris Eesti Teatriliidu poolt määratud Salme Reegi žürii Silveri oma noorte-monolavastuse “5 grammi sisemist rahu” eest riiklikule teatripreemiale.


Musta Kasti 2. sünnipäev / Foto: Gabriela Liivamägi

2. SÜNNIPÄEV

27. märtsil 2016 tähistas Must Kast oma teist sünnipäeva Genialistide Klubis. Sünnipäevaks valmis Jaanika Tammaru viipekeelne lavastus “Müür”. Lavastus loodi Olivier Talleci samanimelise graafilise teose ainetel, dramaturgiks oli Marite H. Butkaite. Kunstnik oli Laura Niils, valguskujundaja Silver Kaljula, helikujundajad Tõnis Kirsipu ja Tanel Siimann. Viipekeele õpetas näitlejatele vajalikul määral selgeks Jari Pärgma. Pärast esietendust toimus ka traditsiooniline suur pidu, kus andsime üle ajaloo teise Parima Teatrikülastaja auhinna. Selle pälvis käesoleva hooaja eest austatud ja armastatud Margit Tamm!


"Jõud" / Foto: Ruudu Rahumaru

ESIETENDUS

Mais 2016 esietendus Mustas Kastis muusikaline noortelavastus “Jõud”, mis oli inspireeritud Tartu Forseliuse Kooli 7. klassi õpilaste loovtöödest. Forseliuse kooli õppealajuhataja Kristi Mummu, eesti keele ja kirjanduse õpetaja Mari-Liis Türno ning lavastaja Kaija M Kalveti koostööst sai alguse lavastus, millele lõi lavakujunduse Illimar Vihmar, originaalmuusika Marten Kuningas, liikumise Helen Solovjev ning valguskujunduse Karl Marken. Lavale oma noorust meenutama ning praeguste noorte muresid lahkama jõudsid Kaarel Targo, Jaanika Tammaru, Birgit Landberg, Silver Kaljula ja Mihkel Kallaste. Koos Taavetiga!


Pannkoogi- ja joonistamisring Genklubi kohvikus

JOONISTUSRING

Kuigi igale täiskasvanute või noorteetendusele järgnevad vestlusringid on Musta Kast traditsiooniks juba iidsetest Monolava-aegadest (2014 AD), sai 2016. aasta kevadel katsetatud ka lasteetendustele järgnevaid pannkoogi- ja joonistamisringe. Väga lõbus!


SISEHOOAJA LÕPETAMINE

Kuigi ees oli veel suvelavastus, otsustasime esimese iseseisva hooaja ametlikult lõpetada juba 2016. aasta juuni alguses. Plaanitud rabamatk läks küll sõna otseses mõttes (vihma)vett vedama, kuid kokkuvõtteid siiski tegime. Valisime enda ja kohaletulnud hea publikumi abiga esmakordselt aastapreemiate laueraadid ning sõime kõike, mis on hea.


Must Kast 2016. aasta Spartakiaadil

SPARTAKIAAD

2016. aasta juunis võtsime esimest korda Musta kasti ajaloos osa Eesti teatrite lõbusast mõõduvõtmisest ehk Spartakiaadist, mida sel aastal korraldas Endla teater. Kollektiivi väiksusest hoolimata tegime arvestava tulemuse: üldarvestuses 7. koht 13st! Selgus, et meil on Eesti parim direktor Reeli Lonks, kõige osavam nais-sopsuviskaja Jaanika Tammaru, parim ja laulusuiseim parvetajapaar Kaija M Kalvet ning Rauno Polman. Discgolfis saavutasime teise ja pentankis tubli kolmanda koha! Vaata ka kokkuvõtet youtube’is.


Tarmo Jüristo loeng Uuel Õuel / "Nornide mängud" loengusari

LOENG

Enne suvelavastuse “Nornide mängud” esietendust toimus Mustal Kastil juunis 2016 koostöös Uue Õuega loengusari. Kultuuriteadlane Tarmo Jüristo tutvustas mänguteooriat ja erinevaid lauamänge. Arvutiteadlane Sven Heiberg pidas loengu tehnoloogia ja mängude seostest. Kirjandusteadlane Andrus Org rääkis mängulisest ulmekirjandusest, loengu teises pooles loodi koos grimmikunstnik Margit Leplaga mitu ulmetegelast. Kultuuriteadlane Loone Ots tutvustas müüdi ja mängu suhet. Kogu suurejooneline sari oli publikule tasuta ja avatud!


"Nornide mängud" / Foto: Ruudu Rahumaru

ESIETENDUS

Juulis 2016 esietendus meie esimene tõeline suurprojekt: küberpunklavastus “Nornide mängud”. Lavastaja oli Jaanika Juhanson, helikujunduse lõi Gee, lavastuskunstnik oli Sander Põldsaar. Tehnikajuht oli Sten Arvi, valgustehnik Oskar Harding. Lavale astusid Kaija M Kalvet, Jaanika Tammaru, Birgit Landberg, Liina Leinberg, Laura Niils, Fatme Helge Leevald (Endla Teater) ja Kaarel Targo. Postapokalüptilises tulevikus avanenud vanaskandinaavia eepose maailm loodi selleks suveks valmis Raadi Lennukiangaaris.


Hooandja / "Valgust, valgust, valgust!"

HOOANDJA JA VALGUSPARK

Suvel 2016 kogusime raha Hooandjas, et alustada endale isikliku valguspargi soetamist. Õnnelikuks lõpukuupäevaks, 1. juuliks, oli meid toetanud 112 inimest kogusummas 4079 EURi, mis tähendas projekti 146%list õnnestumist. Kõik hooandjad, toetajad ja loomulikult ka publik – suur aitäh usalduse eest! Valgust sai olema ja tehnikapark sai võimsa vundamendi, millele rajada kogu tuleviku teater.


viimane kooliaasta / esimene hooaeg 2014/2015


"Aken" / Mihkel KallasteFESTIVAL

Augustis 2014 käisime Pärnus Monomaffia festivalile kõrvalprogrammi tegemas. Selle nimeks sai MONOFF ning mängisime seal kaheksat kevadel loodud monolavastust. Pärnu publiiku ette jõudsid Mihkel Kallaste “Aken”, Kaarel Targo “Ahvilend”, Birgit Landbergi “Birgit”, Liina Leinbergi “Neptuuni mõjul”, Laura Niilsi “Nagu greip selgest taevast”, Kaija M Kalveti “Ühe libalooma lugu”, Jaanika Tammaru “Tanknaine” ja Silver Kaljula “Hägune piir”.


"Pööriöö" / Foto: Liis Reiman

ESIETENDUS

Oktoobris 2014 esietendus Jaanika Tammaru diplomilavastus “Pööriöö”, mis mängis Eesti pärimusest leitud teemade ja viisijuppidega, põimudes suureks rändtrupilooks. Autor-lavastaja Jaanika Tammaru, valguskujundaja Jari Matsi, visuaalikunstnik Kerttu Kruusla. Lavale astusid Silver Kaljula, Mihkel Kallaste, Kristjan Lüüs, Märt Koik, Kerttu Kruusla, Jari Matsi ja Martin Aulis.


ESIETENDUS

Novembris 2014 esietendus Kaija M Kalveti diplomilavastus “Pelleas&Melisande”. Maurice Maeterlincki kauni armastusloo tõime publikuni seekord silmaklappidega. Lavastus oli suunatud nägemisvaegusega või pimedale publikule, tavainimestel paluti etendust vaadata suletud silmil. Mängiti kuulmis-, lõhna- ja tajuaistingutele. Lavastuse helikujundaja oli Kaarel Kuusk, näitlejatena tegid kaasa Laura Niils, Rauno Polman, Liina Leinberg, Kaarel Targo, Mihkel Kallaste ja Kristo Veinberg.


Musta Kast 1. sünnipäev / Foto: Ruudu Rahumaru

1. SÜNNIPÄEV

27. märtsil 2015 tähistas Must Kast Genialistide Klubis oma esimest sünnipäeva. Esietendus Birgit Landbergi lavastus “Ada ja Evald”. Lavastus valmis trupitööna, lisaks Musta Kasti näitlejatele tegid kaasa ka muusikud Kärt Männa ja Karl Madis Pennar. Lavastuse valguskujunduse lõi Jari Matsi. Suurel ja pidulikul sünnipäevapeol pöörasime ümber rolle, jagasime inimestele kuubikuid ning muidugi toimus ka palju muud huvitavat. Muuhulgas andsime üle ka esimese Parima Teatrikülastaja auhinna, mille sel hooajal pälvis Onu Komeet – au ja armastus!


"Juunituur" / Foto: Heigo Teder

HOOANDJA JA ESIETENDUS

Kevadel 2015 kogusime Hooandja kaudu raha oma suurejoonelisele koolilõpuprojektile “Juunituur”. Juunituuri dramatiseeris ja lavastas Kaija M Kalvet,  muusikuna tulid kaasa Kaarel Kuusk ja Ainar Toit, helitehnikuna Peter Šuškov, kostüümid kujundas Birgit Landberg, valguslahenduse Jari Matsi. Oma lustakate meenutustega kooliajast sõitsime läbi kõik oma kodukohad, kerisime sadu meetreid juhtmeid, jõudsime lõpuks Viljandisse lõpuaktusele ja lasimegi ennast eksmatrikuleerida, et saada lõpuks ometi professionaalseteks näitlejateks-lavastajateks. Hooandjas kogusime 2398 EUR, mis tegi projekti õnnestumise 120protsendiliseks! Tutvu projektiga siin.


kolmas kooliaasta 2013/2014


MTÜ Must Kast loomine

MTÜ ASUTAMINE

2013. aasta 2. detsembril, kooliaja kolmanda aasta talve hakul olime omadega nii kaugel, et asutasime MTÜ Must Kast ja astusime kõik koos selle liikmeks. Ühtlasi tähendas see ametlikku lõppu igavikuna näivatele vaidlustele tulevase teatri nime üle. Juriidiliselt oli Must Kast sündinud! Musta Kasti esimesed 17 liiget olid: Silver Kaljula, Mihkel Kallaste, Kaija M Kalvet, Märt Koik, Birgit Landberg, Liina Leinberg, Fatme Helge Leevald, Kristjan Lüüs, Lauri Mäesepp, Laura Niils, Lennart Peep, Rauno Polman, Sander Rebane, Jaanika Tammaru, Karl Edgar Tammi, Kaarel Targo ja Kristo Veinberg.


"Tanknaine" / Jaanika Tammaru / Foto: Laura Liisa Muru

MONOLAVASTUSED

Jaanuaris 2014 alustasime Genialistide Klubis oma järjest valmivaid monolavastusi tutvustavat üritustesarja “MONOLAVA”, mille raames kuni sama aasta juunikuuni etendus ühtekokku 14 soolotööd: Kaarel Targo “Ahvilend”, Jaanika Tammaru “Tanknaine”, Mihkel Kallaste “Aken”, Birgit Landbergi “Birgit”, Liina Leinbergi “Neptuuni mõjul”, Fatme Helge Leevaldi “Amy”, Kristjan Lüüsi “Liblikas noateral”, Kaija M Kalveti “Ühe libalooma lugu”, Märt Koiki “Stand Up Comedy Special”, Kristo Veinbergi “Kriis”, Karl Edgar Tammi “La(u/v)amäng”, Silver Kaljula “Hägune piir”, Rauno Polmani “Kuldse kuju müsteerium” ning Laura Niilsi “Nagu greip selgest taevast”.


Musta Kasti sünd / Foto: Patrik Tamm

TEATRI SÜNNI PIDU JA ESIETENDUS

27. märtsil 2014 avasime Tartus, Genialistide Klubis piduliku ja teatraalse peoga uue kogukonnateatri Must Kast. Peole eelneval nädalal korraldasime midagi, mida ise nimetasime Märtsidionüüsiaks – tasuta lasteetendused (kokku kuus erinevat lavastust, lisaks töötuba, lastelauluplaadi esitlus ja palju maitsvaid pannkooke), Birgit Landbergi diplomilavastus “Aadamamängud” ning monolavastuste märtsivoor. Kogu nädal tipnes suure avamise ja teatri manifesteerumisega Genklubi saalis. Loe täpsemalt kogu kava siit!


Lastelauluplaat "Lood plaadi pealt"

HOOANDJA JA LASTELAULUPLAAT

Kevadel 2014 kogusime Hooandjas raha oma esimese lastelauluplaadi väljaandmiseks. Lood pärinesid meie senistest lastelavastustest ning salvestasime neid TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia stuudios, abiks sõbrad muusikaosakonnast ja mujaltki. Kogusime 2406,99 EURi, mis tähendas, et rahakogumine õnnestus 127protsendiliselt! Tutvu Hooandja projektiga lähemalt siin.


"Nero" / Kaarel Targo, Kaija M Kalvet / Foto: Helen Rekkor

ESIETENDUS

Aprillis 2014 sai valmis Lennart Peebu diplomilavastus “Nero”. Lavastus põhines Mati Undi näidendil, liikumise seadis Jaanika Tammaru, kunstnik oli Birgit Landberg, lavavõitluse juhendaja Märt Koik. Lavale astusid Kaarel Targo, Kaija M Kalvet, Laura Niils, Fatme Helge Leevald, Lauri Mäesepp, Karl Edgar Tammi, Kristo Veinberg, Silver Kaljula, Mihkel Kallaste. Nii “Nero” kui mitmete monolavastusega osalesime TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Kultuuridessandil, viies viljandlaste lavastusi suurtesse ja väiksestesse paikadesse üle Eestimaa.


"Insener Paaveli armastuse eesõu" / Imre Õunapuu / Foto: Lennart Peep

ESIETENDUS

Augustis 2014 esietendus Tartus Uuel Õuel ning Botaanikaaias Mehis Heinsaare loomingul põhinev rändlavastus “Insener Paaveli armastuse eesõu”. Lavastaja-dramaturg-kunstnik oli Kaija M Kalvet, muusika kirjutas Jaanika Tammaru. Publiku ja üksteisega mängisid Imre Õunapuu, Jaanika Tammaru, Birgit Landberg, Liina Leinberg, Laura Niils, Fatme Helge Leevald, Mihkel Kallaste, Kaarel Targo, Silver Kaljula ja Märt Koik. Loe Tartu Postimehe uudisnupukest siit!


kõige algus


TÜVKA 10. lend sai kooli sisse!Etenduskunstide osakonna teatrikunsti eriala 10. lend alustas Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias oma teekonda 2011. aasta septembris. Must Kast on igavesti tänulik oma õpetajatele, kes meile koolitee esimese aasta lõpus mõtte oma teatri loomisest pähe panid. Aitäh, Kalju Komissarov, Jaanika Juhanson, Garmen Tabor, Margit Simenson, Oleg Titov, Peeter Konovalov, Leelo Talvik, Hellar Bergmann, Mall Noormets, Irene Hütsi ja kõik teised, kellega oli au kooli ajal kokku puutuda! 10. lennu seiklustest võid lähemalt lugeda siit.