Nornide mängud

14+, Noortele, Täiskasvanutele
Must Kast

Autor

  • Jaanika Juhanson

Lavastaja

  • Jaanika Juhanson

Lava- ja kostüümikunstnik

  • Sander Põldsaar

Helikunstnik

  • Gee

Tehnikajuht

  • Sten Arvi

Valgustehnik

  • Oskar Harding

Projektijuht

Laval

Nornide kuulutust pead sa ehk kõluks
või arutuks ahvioimuseks,
aga vees sina upud, kas või aeruta pärituult:
mis määratud hukkuma, hukkub.

(“Vanem Edda”, tõlkinud Rein Sepp)

Kõrgtehnoloogilise, kuid rusustunud elukeskkonna ääremaadel põgenevad kolm erineva minevikuga noort naist. Kelle eest? Kuhu? Miks? Kes on too noormees, kes varjudest välja imbub? Ja kes on nemad – nornid? Hingetud jälitajad, kurja käsilased, mängumanipulaatorid, muutuste motivaatorid? Kas nemad on saatusemäärajad, kelle eest pääsu ei ole?Nemad ja nende mäng, mis saab põgenikud igal juhul kätte. Ning nüüd ei jää muud üle, kui loota vaid endale. Liitlasi selles mängus pole.

Fantaasiaküllases tulevikus hargnev karge, karm ja jõuline lugu keskendub kolme kangelanna (vale)valikutele, valgustab läbi vihkamise ahelreaktsioonid ja küsib, kas lõppematute rollide ja topeltidentiteetide peegelmaailmas on armastus ja sõprus üldse võimalikud. Kui kellelegi ei või kindel olla, kas endale võib? Või on ka valikud manipuleeritavad ning kõik teed viivad vaid hukule? Miks me valime nii, nagu valime? Kas saaksime etteantud rajalt eemalduda? Või peaksime me kõik õppima uuesti armastama?

Ulmelises keskkonnateatri lavastuses „Nornide mängud“ kohtub vanaskandinaavia eepos „Vanem Edda“ küberpungiga. Lavastuse tekst on kirjutatud lavastaja Jaanika Juhansoni poolt koostöös näitetrupiga ning põhineb seni Eestis algmaterjalina kasutamata kangelaslauludel (Rein Sepa tõlkes). Seekordne rõhuasetus on mõnevõrra tavatu – lood minevikuhämarusest on tõstetud tulevikuruumi, simulatsioonide ja mängude maailma, kus tegelikke võitjaid ei leidu. Või siiski?

Etenduspaika pääseb jalgsi Tartu kesklinnast 20 minutiga – tuleb kõndida Roosi tänava lõppu ja pöörata paremale esimesse lennukiangaari (Roosi 83, viidad üleval).

Toetavad Tartu linn, Eesti Kultuurkapital ja Hasartmängumaksu Nõukogu.

Musta Kasti sõber Hektor Hostel pakub etenduste päevadel Tartus soodsat peatuspaika. Perioodil 3.-10. juuli on kõik broneeringud märksõnaga “MUSTKAST” 10% soodsamad. Broneerimine: www.hektorhostels.com

Aitäh, Liisa Lahtmets ja Müürileht, Tartu Kõrgeim Kunstikool (Maarja Linsi, Kirsika Kolga, Liis Talvis ja Ilja Uhlinov), Aleksandr Škut, Eva Lääne ja Tartu Linnavalitsus, Maris Meos, Liina Laanes, Kätriin Jõesoo, Iiris Purge, Karl August Tatunts, Loone Ots, Sven Heiberg, Andrus Org, Tarmo Jüristo, Gabriela Liivamägi, Ruudu Rahumaru, Ulvi Saks, Helin Sander, Sandra Praats, Ildiko Siimon ja Hektor Hostel, Ardo Krass ja Apollo, Ilmar Part ja Tartu Eksperimentaalne Jalgrattatehas, Gefi autolammutus, Karl Marken ja Tartu Uus Teater, Ruta Rannu ja Karlova Teater, Eesti Keskkonnateenused, Külli Haasma ja Pupilo, Martin Laiapea ja Vein ja Vine, Jaan Aruväli ja Cramo Estonia, Ramirent Baltic, Ahto Külvet ja Henri Roosipõld, Lee Baum, Merlis Orion, Henry Griin, Hendrik Haljas, Jaanika Lääne, Piret Valdmann, Martin Vain ja Storent, Urmas Lüpsik, Kirsti Guthan ja Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused, Jaanus Kaasik!

Lavastuse prooviprotsessi ajal toimus ka mängu-teemaline loengusari. Loe selle kohta lähemalt siit.

Esietendus 03.07.2016 Tartus, Raadi lennukiangaaris.