Persona

Noortele, Täiskasvanutele
Must Kast

Autor

  • Ingmar Bergman

Lavastaja

Tõlkija

  • Ülev Aaloe

Helilooja

  • Kaarel Kuusk (vonkuusk.eu)

Lava- ja kostüümikunstnik

Valguskunstnik

  • Mari-Riin Villemsoo (TÜVKA)

Videokunstnik

  • Kristo Veinberg

Projektijuht

Laval

“Persona” on kahe naise lugu: kuulus näitlejanna Elisabet Vogler satub psühhiaatriakliinikusse pärast seda, kui ta ühel hommikul leitakse oma toast apaatiaseisundis, teadlikult otsustanud edaspidiseks loobuda igasugusest sõnalisest väljendusest. Pärast kuid kestnud vaikust palgatakse teda hooldama õde Alma, kes patsienti tagasi ühiskonda tuua üritab. Aga kas tervenemine on üldse võimalik, kui iga sõna ja eneseväljendus on vägivaldne, tõmmates inimest iseendast kaugemale? Bergman oma minimalistlikust stiilist hoolimata ei paku lugejale ega vaatajale lihtsaid olukordi – ta näitab inimesi, kes on oma tunnetega alasti kistud ja üksi jäetud; nad kardavad, kannatavad ning teevad üksteisele ja iseendale kohutavalt palju haiget. Sellest hoolimata on sõnum positiivne – leida üles kurjuse alge eneses, seista sellele vastu ning olla nõnda suurem ja parem inimene.

“Tol õhtul seisin ma peegli ees ja mõtlesin: Tegelikult oleme me ju üsna sarnased. Jah, ära saa minust valesti aru. Sina oled palju ilusam. Aga teatud mõttes oleme me sarnased. Ja küllap ma oleksin võimeline end sinuks muutma. Kui pingutaksin. Ma pean silmas – seesmiselt.”

“Persona” on Ingmar Bergmani üks tuntumaid ja hinnatumaid teoseid, mis linastus filmina 1966. ja anti käsikirjana välja 1973. aastal. Klassika vähest lavastamist maailma teatris põhjendab fakt, et vanameister ise oma filmistsenaariumite lavale toomist enamasti heaks ei kiitnud. Eesti teatrilavadel on Bergmani töödest seni mängitud just teatrile loodud näidendeid: “Stseenid ühest abielust”, “Fanny ja Alexander”, “Lärmab ja veiderdab” ning “Sügissonaat”. Ülimalt sugestiivne, ehk isegi alateadvust painama jääv “Persona” on senini ka stsenaariumina eesti keeles välja andmata, Musta Kasti lavastuse tarbeks on selle esmakordselt tõlkinud Ülev Aaloe. Samuti on kogu lavastuses kasutatud muusika trupi originaallooming.

Pärast iga etendust toimub ka aruteluring lavastusega seonduvatel teemadel! Oled oodatud kaasa mõtlema ja rääkima. Samuti toimub 10. novembril kell 22:00 Genialistide Klubis Ingmar Bergmani originaalfilmi tasuta linastus.

NB! Hilinejaid saali ei lubata ja etenduses suitsetatakse!

AITÄH

Jaanika Arum (Vanemuine), Külliki Saldre (Vanemuine), Tartu Elektriteater, Sven Paulus ja Generaadio, Tartu Uus Teater, Madli Luuk (Mardisupp OÜ), AB Svensk Filmindustri, Rommi Ruttas, Kalle Karindi ja Focuspoint, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia Muusikaosakond, Sõbralt Sõbrale, Müürileht, Rita Hade ja Tartu Ülikooli aula, Jaan Kapp, Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool ja õpilased Karmen Urb, Lota-Loviisa Rohtla, Saimi Kortelainen, Linda Lukas, Mariell Puusta, Elina Kasesalu, Kaisa Kuslapuu

TOETAJAD

Eesti Kultuurkapital ja Tartu linn

AUTORIÕIGUSED

Autoriõigused: Ingmar Bergmani Sihtasutuse nimel Josef Weinberger Limited, London.
www.ingmarbergman.se

ingmarbergman

ESIETENDUS

08. novembril 2015 Genialistide Klubis Tartus