Luikede järved

Kasti kohandatud klassika

“Luikede järved” – Musta Kasti lennukas ja lõbus suvelavastus kaunis Luke mõisapargis!

Pjotr Tšaikovski “Luikede järv” vesi on selge ja klaar. Maagiline muinasjutt hea ja kurja võitlusest, iga tantsija unistus. Kuid muuda nime vaid natukene, nõnda et tulemuseks on Musta Kasti, Katrin Pärna ja Janek Savolaineni “Luikede järved”… Vesi läheb kohe sogasemaks, põhjamudast väänlevad üles salapärased kasvud, kusagil ulbivad päästerõngaste ja balletikoolita näitlejad, kes hõikavad palavas augustiöises mõisapargis üksteisele saamatuid repliike. Räägivad? Tantsimise vältel, vahepeal või koguni… asemel? Ja mida nad sellega siis öelda tahavad?

Lugu iseenesest on õnneks lihtne ja tuttav, räägib armastusest. Armastajatest. Võimatust armastusest, ebavõrdsest armastusest. On noormees, kes armub neidu. Aga neiu ei ole päriselt tema maailmast neiu käib päeviti luigeks. Ümberringi on kurjad jõud, mis on selle liidu vastu. Ja nagu ikka klassikalistes tragöödiates, lõpeb keelatud lembus armastajate surmaga. 

Kuidas Tšaikovski “Luikede järv”, mida esmaettekandel peeti pigem ebaõnnestumiseks, sai terve maailma balletiunelma võrdkujuks, iga baleriini unistuseks? Kuidas baleriini unistuse võib hävitada tema õpetaja, kuidas üldse iga inimese unistuse võib võtta ja tükkideks teha tema lapsevanem, kassapidaja, kaaslane, juhuslik mööduja, bussijuht, ülemus, kestahes… ja miks see on nii lihtne?

Meie tahaks muidugi loota, et saab ka teisiti. Võib-olla isegi koomilisemalt. Nii muinasjutus kui elus. Ehk saame Tšaikovski klassikalisele kurvale loole anda õnneliku lõpu. 

Lavastuse tekstis on kasutatud Viivi Luige luuletust “Selle aasta talv”.

⬛ LOENG

Enne esietendust pidasid Heili Einasto ja Sven Karja kõigile soovijatele hariva loengu Tšaikovski “Luikede järve” ajaloost. Loeng pealkirjaga “Muinasjutulisest balletist poliitiliseks sõnumiks?” on järelvaadatav siin.

⬛ TEGELASED

Selle suve kõige tantsulisema mittetantsulavastuse tegelaste täieliku nimekirja süžee sujuvamaks jälgimiseks leiab siit.

⬛ AITÄH

Rauno Polman, Mariell Tragon, Mind Road Films, Sven Karja, Heili Einasto, Tartu Uus Teater, Merike Kahk, Tiina Braun, Triin Isak, Kaidi Mikk, Vanemuine, Marili Järv, Kaupo Kirso, Ellen Hiie, Birgit Landberg, Strikken OÜ!

⬛ TOETAJAD

Tartu Linn, Eesti Kultuurkapital, Tartu Kultuurkapital, Kultuuriministeerium

⬛ ESIETENDUS

1. augustil 2023 Luke mõisapargis


Autor
Tšaikovski, Pärn ja Savolainen
Lavastaja-dramaturg
Katrin Pärn
Lavastaja-koreograaf
Janek Savolainen (Vanemuine)
Kostüümikunstnik
Triinu Pungits
Valguskujundaja
Priidu Adlas (Eesti Draamateater)
Helikujundaja
Kaarel Kuusk
Produtsent
Merilyn Elge
Turundus ja otsemüük
Triin Truumure
Tehnikud
Mihkel Viinalass, Kärt Karro (TARTU UUS TEATER)
Treileri autor
Rauno Polman
Laval
Laura Niils
Jaanika Tammaru
Kaija M Külm
Kaarel Targo
Johannes R. Sepping
Siim Angerpikk
Karl Robert Saaremäe