Aastalõpusoovid

Tere, hea lugeja!

Märkamatult on kätte jõudnud detsember ja aasta viimased nädalad. Kelle jaoks puhkus, kelle jaoks kibekiire tööaeg ning kelle jaoks kokkuvõtete tegemise aeg. Selle viimase jaoks võiks küll igaüks hetke(d) võtta, eriti kui mõnda aega pole jõudnud suuri küsimusi enda peas ja hinges läbi vaagida, siis aasta lõpp sobib selleks hästi – võtta toimunu kokku, teha järeldusi ja seada uut.

Lugesin sel nädalal ajuteadlase Jaan Aru artiklit, mis tuletas meelde, kuidas ajule mõjub puhkamine, logelemine ja molutamine (eriti vahva sõna:)), teisiti öeldes mitte millegi tegemine (ja näppimine), et treenida keskendumist. Kas polegi siis mitte aasta lõpp ja jõulupuhkus ideaalne aeg lasta ajul niiviisi heas mõttes molutada, kõik mõtted lendu lasta, tekitada seoseid ja luua uusi häid ideid algavaks aastaks? Meie, mustkastlased, ragistame oma ajusid ja vääname hingi juba enne jõule, kui peame maha mitu olulist koosolekupäeva Musta Kasti tuleviku ning järgmise hooaja teemadel. Mis neil päevil otsustatud saab, seda valgustab teile ehk juba üks järgmistest blogikirjutajatest.

Aga tulles tagasi aju toimimise teemadele, siis miks seda küll koolis (või tuleb see kodust?) ei räägitud, mida meie aju tööga võrdselt vajab, et olla loov ja värske? Või kui räägiti, siis praktikasse seda tavapäraselt ei viidud. Ikka töö-töö-töö ja nii see tublidus kasvab, samuti varjatud stress. Ja mida see tublidus meile tulevikus, tänapäeva maailmas, annab? Kuhjaga sisemist häda ja viletsust. Hea küll, positiivset on selles ka, aga ainult sellest ei piisa ning üha enam näen selles rohkem vaeva kui kasu. Millist haridust ja kasvatust me tegelikult vajame, et stressata vähem ja et meist saaksid loovad ja eneseteadlikud inimesed? Eelmistele põlvedele võib seda ja teist küll ette heita, kuid rohkem saame me ise ära teha järgmist põlvkonda ette valmistades. Mulle meeldib igatahes mõelda, et ma ise saan muuta mustreid oma peres ja iseendas, ja nii igaüks.

Väike retsept-soovitus jõuluks ja uueks aastaks minu poolt oleks selline:
– vähem hõivatud vanemaid ja katkiseid perekondi
– rohkem tarku emasid ja isasid
– vähem allasurumist ja rohkem rääkimist
– vähem pinnapealseid mõtteid ja mõistusega väljaütlemisi
– rohkem häid suhteid
– vähem liigset tarbimist ja rohkem nutikat taaskasutamist
– rohkem lahkust ja armastust

Ilusat puhkamist lähedaste seltsis!

R.L.