Lilli

kaasaegne kangelaseepos

Ükskord elas Caroline Suburg, keda kutsuti Lilliks. Siin, Eestimaal, jah! Ta tahtis naistele õigusi rohkem, et eestlane olla võiks enda üle uhkem ja lihtsalt, et maailm oleks kõigile lahkem. Aga teised ei taiband, et mida või miks – ja kus viga sa laidad, siis mine ja… eks. Tegi vägevaid tegusid, lausa mägesid lükkas. Palju raamatuid luges, kultuurile ehitas tuge. Teistele aega tal jagus, kui kündis haridusvagu, väga paljudest hoolis. “Kui hea laps oled, saad Lilli Suburgi kooli!” Ta ei olnud keskpärane, tal oli isiklikku sära ja ka põhjust teha kära, kuid ajalugu kirja pannes ta vist unustati ära. Kuid kes vanu lugusid ei mäleta, see kaugele näha sugugi ei saa. Tuletame siis meelde, meile ja teile selle Eestimaa eide, kes sündis ajal, kui eit veel sõimusõna ei olnud ja mitte kellelgi eestlastest õigusi polnud. Miks? Sest tugevaim lihas on keel: see põlistab, purustab. Ja siis – me enam ei unusta.

“Lilli” on värsslavastus ühest senirääkimata Eesti ärkamisaja peatükist. Laval avatakse mängu ja muusika kaudu Lilli Suburgi elu- ja kujunemislugu. Lilli oli meie esimene naisõiguslane, naispeatoimetaja, naisprosaist, filosoof ja eestikeelse kooli rajaja. Lugu annab vaatajale võimaluse esitada ühiskonnas praegugi kehtivate väärtuste kohta teravaid küsimusi. Valitud vorm – muusikalise taustaga värssteos – on tänapäevane edasiarendus eepilisest rahvaluulest, ürgsest loojutustamise vormist.

Kaasaegne kangelaseepos ühest vägevast naisest. Igas vanuses maailmaparandajatele kohustuslik! 

⬛ LISALUGEMIST

Kellele Lilli südamesse läks, saab tema ja teiste vägevate naiste kohta edasi uurida siit.

⬛ TUNNUSTUS

⭐ Kaija M Külm ja Jaanika Tammaru pälvisid 2023. aastal Kristi ja Siim Kallase fondi stipendiumid värsslavastuse loomise ja väljatoomise eest.

⭐ Must Kast sai lavastuse eest Eesti Kirjandusmuuseumi 2024. aasta sõbra aunimetuse.

⬛ AITÄH

Eve Annuk, Genialistide Klubi, Margus Mauer ja Saksa Kultuuri Instituut, Jaako Lindmäe ja Haridus- ja Teadusministeerium, Karl Lepp, Rauno Polman ja Mind Road Films, Renee Trei, Sten Arvi, Mihkel Viinalass, Triinu Laan, Evelina Nõmme!

⬛ TOETAJAD

Tartu Linn, Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium

⬛ ESIETENDUS

8. märtsil 2023 Genialistide Klubis


Autor
Külm ja Tammaru
Lavastaja-dramaturg
Kaija M Külm
Värsside ja viiside autor
Jaanika Tammaru
Helikujundaja
Kaarel Kuusk
Kunstnik
Inga Vares
Valguskujundaja
Karolin Tamm
Lavastuse assistent
Kaspar Gräzin
Turundus ja otsemüük
Triin Truumure
Valgusmeister
Mihkel Viinalass
Produtsent
Merilyn Elge
Helimeister
Kenn-Eerik Kannike
Treileri autor
Rauno Polman
Laval
Silva Pijon
Mariann Tammaru
Agur Seim
Kaarel Kuusk

Piletid hinnaga 18 EUR (õppija, pensionär, õpetaja, Eesti Teatriliit) / 25 EUR (tavapilet) / 50 EUR (toetajapilet) on saadaval:

  1. kirjutades otse triin[ät]teatermustkast.ee ja sooritades ülekande meie arveldusarvele;
  2. eelmüügis Fientas;
  3. vabade kohtade olemasolul pool tundi enne etenduse algust kohapeal.

Igale etendusele järgneb vabatahtlik vestlusring trupi ja külalisega.