Taldrikud läikima!

28. november: kuulasin kõndides uuesti TED talks ettekannet Amanda Palmerilt, „The Art of Asking“ . Kõndisin mööda lumist Tallinnat, kuulasin ja mõtisklesin. Mis on see puhas kontakt kahe inimese vahel? Mis suhe saab olla kunstil ja küsimisel? Mis on üldse aus vahetuskaup ja kas peab tingimata mängus olema raha? Küsimise ja andmise ja müümise vahe. Suurim usaldus. Avatus. Lihtsad ja suured teemad, kaunilt esitatud. Kui Sul on aega, siis see võtab Sinu elust 13 minutit.

Istusin 3. detsembril Genialistide Klubis, lugesin ja kirjutasin ja õppisin, sest ma olen korraliku koormusega tudeng. (Küsi, kuidas mul koolis läheb: olen endale väljakutse võtnud iga kord uus sõnastus leida, kui vägev ja hariv ja valgustav on magistriõpe!) Ja ma sõin suurepärast prantsuse röstsaia vegan moodi – sest Göök seda on, mina põhimõtteliselt ei ole kategoriseerinud oma söömisharjumisi mingi nimetuse alla. Ja siis mul tuli mõte.

Ma otsin veel head sõnastust, aga idee on nii lihtne ja loogiline ja järgmine: ma söön toidu ära. Ma ei raiska suutäitki. Ma ei pea end punni pugima, aga ma ei viska ära toitu, mida keegi teine veel sööks. Ma söön selle ise ära. Läikigu taldrikud! Ja kui ei mahu, ära punni, paki järgmiseks söögiajaks kaasa või jaga sõbraga.

Praegu, teise advendi puhul, tahaksin sellest väikese kampaania teha: on meil kõigil pühadeaegne pugimine ees. Saab teatrist puhkusele, vanematekoju, vanaema vaaritatud kartulikuhjasid ja mandariinihunnikuid ja piparkoogimägesid ja lihalihaliha ja kapsaid-oi-oi-oi ja kausitäit komme ja šokolaadi. Tore! AGA: ärme viska toitu ära! #taldriktühjaks

Meil oli siin, nagu ülejäänud maailmalgi, vahepeal hullustus end jääveega üle kallata. Suur kampaania, mis tegelikult kogus arvestatava hulga „karistusraha“ väljakutsetelt ning tõstis teadlikkust ALSi koha pealt.

Ja enne seda veel oli suur hullustus jäädvustada oma elu, eriti taldrikule kunstiliselt komponeeritud hõrgutisi. Hurraa! Mu kõnemasin teeb pilti, ma tahan jagada pilti oma kartulitest! Paar filtrit peale: ja see on elustiil.

Nüüd ühendaks need kaks: tee pilt tühjaks söödud taldrikust, #taldriktühjaks juurde ning lisa kaks sõpra. Ülesanne lisada oma tühjaks söödud nõust pilt 24 tunni jooksul ja lisada kaks sõpra. (Vist niimoodi käivad need kampaaniad, eks?)

Ja kui sa leiad, et selline lähenemine on totrus või ei jõua kaasa lüüa, siis tee annetus Eesti Toidupangale. Taldrik tühjaks, et teistel oleks täis!

Lisaks on hea rakendus ResQ, mis aitab restoranidel toitu päästa!

Ilusat teist adventi!

Jaanika